ГРЯДКИ НА ЗИМУ ЗАМУЛЬЧУЙТЕ
У першій половині жовтня збирають пізньостиглі сорти білоголової капусти, холодостійкі коренеплоди: ріпу, брукву, редьку, цибулю-порей, а також залишки зелені, хоча петрушка може залишатися на грядці до самих морозів. На часі викопати кореневища хрону.
Зібравши урожай, приберіть із грядок і теплиць рослинні рештки – відправляйте їх у компост. Перекопайте город у жовтні, замульчуйте грядки. Мульча дозволить ґрунту краще визріти до весни і сама стане цінним добривом, що покращує його структуру та родючість.
Оптимальною вважається посадка озимого часнику та цибулі приблизно за 35–45 днів до початку стабільних морозів, щоб рослини встигли наростити кореневу систему, але при цьому зелена надземна частина не повинна проклюнутися до весни. Зазвичай це роблять після Покрови.
Підготуйте місця для підзимових посівів. У такий спосіб можна висаджувати багато овочів і зелені – це забезпечить більш ранні терміни дозрівання. Посів під зиму потрібно проводити по вже підмерзлій землі. Зазвичай на початку листопада, але якщо холодна погода, то можна взятися за це вже наприкінці жовтня. Головне, щоб раптове потепління не розбудило насіння раніше.
У процесі підготовки грядок до зими не забудьте заготовити ґрунт для розсади. Знадобиться він як для овочевих культур, так і для квітів, а також, щоб присипати підзимові посіви. Суміш добре підготувати спеціально, а не просто набрати з грядок. Пропорції залежатимуть від вихідної сировини. Зазвичай змішують по 2 частини землі, перегною та торфу з 1 частиною піску. При надмірно кислому складі можна додати вапна. Суміш насипають у закриті мішки, відра чи бочки, щоб не пересихала, та заносять для зберігання у підвал.
ФРУКТОВІ РЯСНО ПОЛИЙТЕ
На початку жовтня майже весь урожай в саду вже знято. Залишилося зібрати яблука пізніх сортів – найтвердіші та найбільш лежкі. Також можна залишити й калину, яка від перших заморозків частково втратить свою гіркоту.
Коли плоди зняті, а листя значно порідшало, зручно проводити санітарне обрізування. Заодно приберіть висохлі та зіпсовані плоди, що залишилися на гілках, – у кронах вони ні до чого. Землю навколо дерев і чагарників акуратно розпушіть за допомогою вил, а не лопати, щоб не пошкодити коріння. Малину після санітарного обрізування та розпушування, видаливши не лише старі та слабкі, а й нові пагони, що не встигли визріти, потрібно пригнути та зафіксувати.
У вересні полив дерев був обмежений, щоб не стимулювати розвиток зелених пагонів перед зимою. Нині вони потребують вологи. Підготовка саду до зими в жовтні полягає у вологозарядних поливах. Залежно від типу ґрунту у пристовбурових колах дерев потрібно промочити його на 60–80 см. На легких ґрунтах поливи потрібно проводити частіші, але менш рясні, на глинистих – рідкісні. Якщо довго йдуть дощі, потреби в поливах немає – ґрунт повинен бути добре промоченим, але не розкислим. Не проводять вологозарядні поливи й на ділянках із високим рівнем ґрунтових вод.
Пристовбурні кола потрібно добре замульчувати, щоб зберегти вологу та утеплити коріння. Можна використовувати для цього опале листя, але сухе та здорове. Згрібайте його в ясну погоду й захищайте від дощу та випрівання.
Посадку саджанців у першій половині жовтня потрібно вже завершити. Натомість можна підготуватися до майбутніх. Викопайте зараз посадкові ями на весну, здобривши їх. Це не тільки заощадить ваш час навесні, але й, що набагато важливіше, дозволить ямі осісти, а ґрунту добре визріти.
ТРОЯНДИ ПОТРЕБУЮТЬ УКРИТТЯ
Видаліть залишки засохлих стебел і в’янучі однорічники. Обріжте багаторічники, якщо не зробили цього у вересні. Ті, що цвітуть, залиште насамкінець. Деякі з них, наприклад, хризантеми, можна навіть пересадити в горщики і використовувати для прикрашання будинку. Це, до речі, чудова ідея і для ландшафтного декору.
Ґрунт у багаторічних квітниках також потрібно акуратно розпушити й замульчувати. Те саме варто зробити й із цибулинними, якщо затрималися з їхньою посадкою і в них мало часу, щоб добре вкоренитися до морозів. На початку жовтня ще висаджують тюльпани, а також гіацинти – їх не слід садити надто рано. Цибулини лілій страждають від замокання, тому їм потрібний захист під час жовтневих дощів.
Троянди потрібно підготувати до укриття на зиму, обрізавши залежно від виду та видаливши пагони, що не здерев’яніли. Листя, яке залишилося, також слід видалити, особливо у витких видів. Кущові троянди варто підгорнути досить високо – до місця кущіння.
Клематиси обрізують залежно від того, цвітуть на пагонах поточного чи минулого року. Перші обрізують досить низько – до 50 см, а іноді й коротше, у других залишають довгі стебла для майбутнього цвітіння. Їх, як і стебла витких троянд, пригинають до землі, додатково закріплюючи скобами, але не надто щільно притискаючи до землі.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.