Перець чилі входить до списку 10 найважливіших продуктів, необхідних для збереження здоров’я та довголіття. Він містить унікальну речовину – алкалоїд капсаїцин, що робить його пекучим і цілющим.
Капсаїцин сприяє вивільненню окису азоту, тому розширює судини та допомагає боротися з серцево судинними захворюваннями. Посилює обмін речовин і витрату енергії, що, звичайно, добре для тих, хто бажає схуднути. Ця речовина має потужний протизапальний ефект. Вона входить до всіх міжнародних протоколів лікування болю в суглобах як знеболювальне, у вигляді мазей, гелів. Капсаїцин – головний компонент перцевого пластиру. Суть його дії в тому, що він не створює ефект розігріву, як багато хто вважає, а пригнічує передачу імпульсу болю, й організм перестає його відчувати.
Можна самим приготувати аптечну спиртову настоянку гіркого перцю. Для цього 10 г подрібненого овочу залити 100 мл 90-відсоткового медичного спирту, настояти тиждень, процідити. Використовувати зовнішньо для розтирання при ревматизмі, радикуліті, м’язових болях, невралгіях, болях у суглобах.
Споживання гострого перцю в обмеженій кількості сприяє виробленню слизу, і тим самим захищає слизову шлунка, зменшує симптоми печії, стимулює травлення. Капасаїцин вбиває патогенні мікроорганізми у шлунково-кишковому тракті, знижуючи таким чином ризик отруєння. Також бореться з раковими клітинами. Під його дією мозок виробляє більше ендорфінів (гормонів щастя), тому допомагає впоратися з депресією.
Гострий перець так впливає на смакові рецептори, що в людини складається враження, ніби їсть солону їжу. Тому приправлені ним страви можна солити набагато менше, що допоможе знизити споживання солі.
Цікаво, що цей овоч зовсім і не перець. Після відкриття Колумбом Америки чорний перець був уже відомий, і червоний помилково віднесли до одного з його різновидів через схожість у пекучості та гостроті. А всі сорти червоного стручкового перцю належать до роду пасльонових, як помідори та картопля. Вони мають спільну назву «чилі», але до однойменної країни теж не мають жодного відношення. Батьківщиною гострого перцю вважають Болівію, сусіднє Перу та Еквадор. І мовою ацтеків, які там мешкали, «чилі» означало «вогняний» або «червоний». І пам’ятайте, капсаїцин – жиророзчинна сполука. Тож якщо з’їдений перець або страва виявилися надто пекучими, не слід запивати водою. Вона лише посилить дію. Зняти його активність можна, випивши молока чи будь-якого іншо- го молочного продукту.
Валентина ГАРКАВА.