Співавтор популярного подкасту про психологію “Простими словами” та автор однойменної книги Марк Лівін поділився своїм досвідом, як жити, коли постійні зміни настрою відбиваються на твоїй працездатності.
Я — циклотимік. Схильний жити на емоційних гірках. В умовах війни мій досвід може бути цікавий тим, хто працює на межі можливостей. Це вчасно помітив мій лікар 2 роки тому. Я звернувся до нього на фоні виснаження. Попри втому, я не міг зупинитися. Безсоння, тремор, докори сумління та сором за втому.
Дуже піднесений період змінювався сумним самознецінюючим. Перший мені подобався. Тридцять завдань на день і ще й на спорт встигаєш. Настрій — супер. Думки — супер.
Другий не подобався. Фізично виснажений — це раз. Не можеш розслабитися, бо поки лежиш — не працюєш. Це два. Моя бульбашка до війни любила людей, які багато працюють. Втома та вигорання — це частина успіху. Їх заохочували. Он, мільйонер з Каліфорнії працює по 80 годин на тиждень.
Людина перестає бути чутливою до обмежень. Неможливо бути ефективним більше, ніж ти можеш. Такий от парадокс. Але циклотиміки думають, що можуть. Мобілізуючи себе за рахунок сильного стресу, який часто підтримується стимуляторами типу кави, бадів, вітамінів (а іноді чимось важчим), у моменті людина здатна зробити щось за межею своїх можливостей.
За цей кредит від банку надходять відсотки, які треба повертати. Втома стає глибшою та довшою. Що може призвести до клінічної депресії. Депресія — критерій виснаження. Якщо людина не помічає своїх обмежень, тіло вмикає запобіжник, щоб її зупинити. Важливе завдання: робота в межах ресурсу.
ЩО РОБИТИ
- Повертати собі чутливість та співчуття до власного стану.
- Помічати та визнавати свої обмеження.
- Вчитися якісно відновлюватися та відпочивати.
Якщо ви помітили схожості й ваш стан складний, зверніться за консультацією до лікаря. Не ігноруйте сигнали тіла.
Джерело: психологічна підтримка.