Православні та греко-католики 7 лютого вшановують святого Григорія Богослова, архієпископа Константинопольського.
Римо-католики 8 лютого вшановують святого отця Ієроніма Еміліані.
Римо-католики 10 лютого згадують святу подвижницю та монахиню Схоластику.
Вірменська Церква 11 лютого відзначає День пам’яті пророка Йони.
Православні та греко-католики 12 лютого вшановують Собор святих Василія Великого, Григорія Богослова та Іоана Золотоустого.
Пророк Йона
Жив святий пророк у VII ст. до н.е. в Ізраїльському Царстві, й зараз його шанують усі християни, юдеї та мусульмани. Одна з мандрівок Йони описана як в Біблії, так і в Корані. У Старому Заповіті є окрема книга, яка називається Книга пророка Йони. Вона розповідає, що одного разу Господь звелів Йоні піти в язичницьке місто Ніневію та сповістити його жителів, що коли ті не покаються, Бог знищить місто. Одначе Йона не захотів піти до ворогів свого народу. Він сів на корабель і відплив у протилежному напрямку. Це єдиний з пророків, який намагався втекти від Бога. Та на морі зненацька здійнялася буря, і кораблю загрожувала загибель. Моряки кинули жереб, аби дізнатися, через кого їх спіткало лихо. Йона зізнався в своїй провині і сказав, аби його кинули в море, і тоді буря втихне. Так і сталося. Але мандрівка Йони на цьому не закінчилася — його проковтнула величезна риба, в череві якої він пробув три доби, молячись про спасіння. Через три дні кит викинув пророка живим на берег, і Йона таки пішов у Ніневію, виконуючи Божу волю. Він сповістив містянам, що місто буде зруйноване, якщо ті не покаються! Мешканці повірили його словам, почали поститися та молитися, тож отримали від Господа помилування.
Ця історія про виявлене милосердя Бога до язичників є свідченням Його безмежної любові до всього творіння. А триденне перебування пророка в череві риби й чудесне спасіння для християн є прообразом триденної смерті та Воскресіння Ісуса Христа. Описана історія має і науковий вимір. Якщо науковці-критики піддають сумніву описану подію з рибою, то інші фахівці апелюють до відомостей про випадки, коли китові акули ковтали людей, яких згодом знаходили живими в акулячих шлунках. Історики-біблеїсти, в свою чергу, підтверджують історичність особи Йони.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.