«Кохання живе три роки» – ця фраза, здається, вже встигла стати культовою завдяки відомому однойменному роману Фредеріка Бегбедера. Однак чи дійсно це так?
Сучасні психологи з усього світу в унісон стверджують: ні, кохання можливе й після 10, і після 30, і навіть після 50 років спільного життя. У цій статті ми зібрали 5 універсальних порад, що допоможуть відновити та зберегти почуття в стосунках на довгі десятиліття.
1. Не переставайте ходити на побачення.
Тут ви, звісно, можете заперечити: мовляв, які там побачення, коли я його/її обличчя бачу кожен божий день ось уже 40 років, та й узагалі в нас троє дітей і четверо онуків. Що ж, тоді Лінда та Чарлі Блум, американська пара психологів, що прожили разом у шлюбі близько 50 років, будуть із вами точно незгодні. «Те, що побачення створені виключно для молодих – міф. Час, проведений разом, допоможе привнести елемент новизни навіть у стосунки «зі стажем» та зблизити партнерів. Тому ми переконані: побачення неодмінно повинні залишатись регулярною частиною життя кожної пари», – зауважують експерти. Прогулянка по парку, романтична домашня вечеря зі свічками, виїзд до річки чи озера – це може бути будь-що, головне – в задоволення і разом.
2. Не порівнюйте партнера з іншим.
Бо ж коли ми зазвичай порівнюємо? Коли сердимося на кохану людину за щось, коли він або вона не виправдали наших очікувань. У будь-якому разі, це порівняння найчастіше виявляється не на користь партнера. Психолог Наталія Холоденко радить: «Варто навчитися приймати особливості партнера як його невід’ємну частину та доповнення».
Тому аби зберегти спокій і взаєморозуміння в стосунках, зведіть до мінімуму вислови на кшалт: «А ось Надькин Ваня вже добудував літню кухню і квіти їй кожен тиждень приносить», «А Марина завжди готує 20 страв на обід і ніколи не пиляє свого чоловіка». Однак це зовсім не означає, що ви повинні замовчувати своє незадоволення поведінкою дружини або чоловіка. Замість докорів і порівнянь психологи рекомендують висловлювати свої побажання через так звані «я-послання», наприклад: «Мені було б приємно, якби ти…», «Я би була дуже вдячна, якщо ти…»
3. Знайдіть спільне захоплення.
Сімейний психолог Дмитро Карпачов стверджує: в будь-якого подружжя, що розраховує зберегти кохання на довгі роки, повинне бути спільне заняття. Йдеться, звісно, не про сімейні клопоти, пов’язані з дітьми та онуками, і не про саджання та збирання картоплі. Це має бути щось в міру регулярне та приємне для обох партнерів. Наприклад, в’язання, спів, гра на музичному інструменті, риболовля, ліплення з глини тощо. Однакові зацікавлення не тільки допоможуть підтримати інтерес в парі (адже вам завжди буде про що поговорити), а й підвищать рівень взаєморозуміння та довіри.
4. Мрійте разом.
Клінічний психолог Роні Бет Тауер переконана, що розмови про спільні плани та мрії на майбутнє здатні підтримувати близькість між подружжям, навіть якщо воно разом уже не одне десятиліття. При тому, експертка радить концентруватись на позитиві, уникаючи негативних прогнозів там, де це можливо. У такому випадку обговорення майбутньої відпустки чи, скажімо, поїздки до сусіднього міста на різдвяний ярмарок принесе обом партнерам емоційне задоволення та зміцнить між ними почуття єдності.
Приємним бонусом спільного планування є те, що воно допомагає попередити потенційні конфлікти, які часто виникають у парі через різні життєві уявлення та принципи.
5. Виділіть час для себе.
Не дивлячись на те, що спільні заняття та обговорення є обов’язковою умовою для щасливого та міцного шлюбу, це зовсім не означає, що партнер має займати 100 відсотків вашого часу. «У вас неодмінно має бути простір для себе, інакше в певний момент ризикуєте відчути, що втрачаєте себе у стосунках», – застерігає сімейний психолог Браян Свуп. І пам’ятайте: це правило працює в дві сторони. Отож коли ваш чоловік раз на тиждень збереться з друзями пограти в доміно чи більярд, або коли дружина вирішить долучитись до місцевого хору – не надзвонюйте їм і не прагніть контролювати кожен рух. Дайте собі та своїй половинці можливість засумувати, щоб у черговий раз переконатись, як сильно ви кохаєте одне одного.
Підготувала Світлана ПРОНІНА.