Кожна рослина має свої біологічні ритми, й періоди активності змінюються періодами відпочинку. У більшості кімнатних квітів період відпочинку припадає на зиму.
Але це не означає, що в холодні місяці таким рослинам не потрібна турбота. Навіть навпаки, адже стільки негативних факторів у зимовий час впливає на них:
🌟 короткий світловий день;
🌟 низька вологість повітря;
🌟 знижена температура;
🌟 нагрівальні прилади та батареї центрального опалення.
ПОЛИВ
Оскільки взимку більшість кімнатних квітів перебувають у стані спокою, для поливу необхідно менше води, ніж у теплу пору року. Але через те, що разом із цим уповільнюються й обмінні процеси, рослина стає «сонною». Потрібно регулярно розпушувати ґрунт, щоб забезпечити доступ кисню до коріння. Інакше воно може загинути.
Частота поливів залежить від умов утримання та виду рослини. Деякі кімнатні квіти взагалі не потрібно поливати взимку. Наприклад, кактуси та сукуленти можуть довго обходитися без води, тим більше в зимовий час.
Для декоративно-квітучих культур полив треба скоротити. У період відпочинку в них уповільнюється ріст, відповідно, й поживних речовин потрібно менше.
Зате обприскувати рослини взимку потрібно часто, якщо вони розташовані над батареями.
Категорично не можна перезволожувати ґрунт! Це неминуче призведе до загнивання коріння та загибелі рослини. Звичайно, якщо це не та, що цвіте лише в зимові місяці, наприклад, азалія. У цьому випадку полив має бути рясним.
ОСВІТЛЕННЯ ТА ТЕМПЕРАТУРА
Залежно від умов утримання можна виділити чотири групи кімнатних квітів.
1. Теплолюбні – орхідеї, калатея, ароїдні, кавове дерево.
2. Прохолодолюбні – герань, цикламен, фуксія, гортензія.
3. Пристосовані до помірних температур – шлюмбергера, аспарагус та ін.
4. Витривалі – фікус, драцена, плющ, алоказія.
Для рослин, які продовжують вегетацію, взимку знадобиться додаткове джерело освітлення. Узимку короткий світловий день. Для того, щоб рослини почувалися комфортно, необхідно організувати додаткове освітлення на 2–3 год. у вечірній час. Можна скористатися лампами денного світла, або придбати спеціальні фітолампи.
Дуже важливо регулярно очищати листя кімнатних квітів від пилу. Пил перешкоджає поглинанню світла, якого взимку і так небагато. Але якщо у вас живуть вазони з яскраво вираженим періодом спокою, не поспішайте їх досвічувати. Наприклад, глоксинія на зиму відправляється в сплячку. По осені потрібно обрізати все листя і стебла та прибрати горщик у темне прохолодне місце до весни. Так зимують багато бульбових культур.
ЗАХИСТ ВІД МОРОЗІВ, ПЕРЕСУШУВАННЯ
Закономірно, що взимку більшість рослин потребує тепла. Його можна забезпечити, помістивши їх у тепле місце на піддон із галькою. Інший спосіб дозволить залишити вазони на підвіконні. Горщики потрібно помістити в дерев’яний ящик, а весь порожній простір між ними заповнити тирсою.
Для захисту від пересушування найлегше просто прибрати горщики подалі від опалювальних приладів. Якщо такої можливості немає, поставте біля горщиків ємності з мокрою галькою або керамзитом. Під впливом тепла вода випаровуватиметься, що забезпечить необхідний рівень вологості.
При провітрюванні приміщення важливо захистити рослини від заморожування, бо для більшості з них протяги згубні.
КОМУ ДОБРИВА?
Як правило, в зимовий час домашні квіти підживлення не потребують. Навпаки, вносячи добрива в цей період, ризикуєте спалити коріння. Адже рослини ослаблені, перебувають у «сонному» стані. Але багато квітів узимку радують своїх господинь цвітінням. Це примули, орхідеї, гортензії, троянди.
Для них можна використовувати підживлення, але тільки в половинній дозі від рекомендованої і не частіше, ніж раз на місяць.
Підготував Руслан ВЛАСЕНКО.