6 січня, з першою вечірньою зорею, українські родини сідають до святвечірнього столу, на якому має бути 12 пісних страв, спецій, приправ до них. Не є гріхом, якщо їх буде менше. Що ж це за страви, що вони символізують?
КУТЯ – найголовніша на святковому столі. З неї, після спільної молитви, починають вечерю. Готують її з відвареної та товченої у ступці пшениці, додають мед, мак, родзинки, буває, що шоколад, засушену й перетерту на порошок лимонну чи апельсинову шкірку… Пшеничне зерно – це символ достатку та вічного життя; мед символізує чистоту і Слово Боже; мак – символ мучеництва.
УЗВАР ІЗ СУХОФРУКТІВ є символом народження нового життя, а саме Ісуса Христа. Вода в узварі символізує очищення душі й тіла.
БОРЩ готують із червоного буряка. Тому він темно-червоного кольору, що символізує кров Віфлеємських дітей, убитих за наказом Ірода. Він був упевнений, що серед них, безневинно страчених, знайдеться й Месія.
КАПУСНЯК, ВАРЕНА КАПУСТА символізує єдність навколо Ісуса Христа.
РИБА – знак християнства. Першою монограмою Ісуса Христа була саме риба.
БІБ, ГОРОХ, КВАСОЛЯ – символ Божої весни, єдності роду. (Добре, коли у стручку бобових багато зернят!)
ЧАСНИК символізує здоров’я та очищення від гріха.
ЦИБУЛЯ лікує сто недуг!
ГОЛУБЦІ символізують мир, Святого Духа, Божу Любов. (Може, й тому так назвали цю страву, що в іконописі символом Святого Духа є голуб).
КАРТОПЛЯ – ситність, другий хліб.
ГРИБИ – так само ситність. Їх подають маринованими, соленими, вареними. Із засушених грибів на Святий Вечір готують підливу. Гриби так само ситні, калорійні, як і м’ясо, але пісні!
КАША вважається символом єднання та продовження роду.
ВАРЕНИКИ – символ достатку, ситності.
ХЛІБ, КАЛАЧ, КАРАЧУН – символ смерті та Воскресіння, Тіло Ісуса Христа.
ПАМПУШКИ – символ небесних святих, які повірили в Ісуса Христа та отримали вічне життя.
Та хоч би яким багатим був святвечірній стіл, найголовніше, за ним має панувати дух миру, злагоди, любові, беззастережної християнської віри, щира молитва!
Тарас ЛЕХМАН.