Різдвяники (зигокактуси) дуже невибагливі у догляді. Але якщо відмовляються цвісти – їм таки чогось бракує.
Причина 1. Недостатньо світла.
Рослина потребує світлого, але не сонячного місця. Прямі сонячні промені можуть спричиняти опіки. Чудово підходять підвіконня, розташовані на заході або сході.
Причина 2. Великий горщик.
Більшість квітучих рослин у занадто просторих горщиках не цвітуть, доки їх корені повністю не заповнять цей простір. Відтак сили витрачають на розвиток кореневої системи, а не на цвітіння. Певно, багато хто й сам спостерігав, що кімнатні квіти охоче цвітуть, якщо горщик помірного розміру або навіть трохи затісний. У природі зигокактус належить до рослин-паразитів і має недорозвинутий корінь, бо паразитує на деревах. Тому йому великий горщик не потрібен поготів. Однак якщо кілька років поспіль не пересаджувати, також може не цвісти. Адже ґрунт виснажується. Землесуміш можна приготувати власноруч. Це може бути пісок, листова та дернова земля, взяті в рівних пропорціях, із додаванням деревного вугілля. На дно насипають шар керамзиту.
Причина 3. Нестача поживних речовин.
Цікаво, що в період цвітіння підживлення вже не потрібні. А ось перед тим дуже важливо підживлювати рослину комплексними або ж добривами для кактусів. Необхідні для цвітіння елементи – фосфор і калій. Підживлюють з квітня й до жовтня двічі на місяць.
Причина 4. Недотримання температурного режиму.
Найбільш сприятлива температура для утримання – 18–25 градусів.
Причина 5. Надмірний полив.
Важливо не допускати ні надмірних поливів, ні пересушування вазона. Якщо сталося так, що залили вазон, рослину потрібно пересадити в новий ґрунт, попередньо видаливши корінці, що підгнили. Поливають м’якою водою кімнатної температури.
Причина 6. Відсутність спокою.
Щоб різдвяник зацвів, наприкінці вересня вазон слід перенести у світле прохолодне приміщення з температурою 10–12 градусів. Поливи в цей час знижують. Це дасть йому можливість відпочити перед цвітінням. Низька температура та короткий день посилюють розвиток квіткових бруньок. Щойно вони з’являться, рослину переносять у тепле приміщення. У період цвітіння положення не міняють. Якщо вазон стояв просто неба, з похолоданням переносять до приміщення.
Різдвяник випустив бутони й почав їх скидати? Можливо, не вистачає поживних речовин або ж його переставили на інше місце. Цього в період бутонізації категорично не можна робити!
Катерина ОКУНЬ.