Греко-католики 25 листопада вшановують святого Йосафата, архієпископа Полоцького. Народився святий на Волині в другій половині ХVI ст. Папа Іван Павло ІІ назвав його «апостолом єднання», позаяк Йосафат завжди проповідував єдність Церкви. Сьогодні святий вважається одним з покровителів України.
Православні 26 листопада згадують святого Івана Золотоустого. Він жив у ІV ст. і був архієпископом Константинополя. Чудовий оратор та богослов, став відомим як Золотоустий, бо слухаючи його проповіді, люди казали, що «в нього золоті уста».
Православні 27 листопада, в День пам’яті жертв голодоморів, поминають душі всіх, хто був в Україні голодом заморений. Цього дня о 16.00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання і проходить акція «Запали свічку».
Вірменська Церква 27 листопада вшановує святого Григорія Чудотворця. Святий жив у ІІІ ст. і народився в родині язичників. Передання розповідають, що коли Григорія висвячували на єпископа в Неокесарії (сучасна Туреччина), то в місті ледве можна було нарахувати 17 християн, а до дня його смерті було хіба що 17 язичників.
Православні 27 листопада вшановують апостола Пилипа. Він походив з Галілеї та був знавцем Священного Писання, тож добре знаючи старозавітні пророцтва, Пилип очікував Месію і коли зустрів Христа, без вагань послідував за ним. Пилип теж був розіп’ятий на хресті, але вниз головою.
У православних 28 листопада розпочинається піст, який називається Пилипівським, бо починається на другий день після вшанування ап. Пилипа, або Різдвяним (триває по 6 січня).
Римо-католики та лютерани 28 листопада святкують першу неділю Адвента — початку передріздвяного посту. Слово «адвент» з латини перекладається як «прихід», тобто прихід Христа. І Адвент є часом приготування до цього приходу.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.