Римо-католики 24 травня вшановують Пресвяту Діву Марію як Матір Церкви. У 1964 р. Папа Павло VІ оголосив Діву Марію Матір’ю цілої Церкви, яка піклується про все людство. Адже як колись Марія дбала про свого Сина, так само зараз дбає про всю Церкву, втішаючи кожного, хто звертається до неї в молитвах.
Православні та греко-католики 24 травня згадують рівноапостольних Кирила та Мефодія. Старший Мефодій служив у війську, перш ніж постригся у ченці. Молодший Кирило (до чернецтва Костянтин) був висвячений на священника і став бібліотекарем при церкві святої Софії в Царгороді, доки імператор Михаїл ІІІ не відправив обох із проповідницькою місією. Брати відіграли важливу роль в історії поширення християнства, зокрема на українських землях, за що Церква назвала їх рівноапостольними.
Буддисти 26 травня відзначають свято Весак із нагоди трьох найважливіших подій у житті Будди Шакьямуні: його народження, просвітлення та відходу в Нірвану. Вважається, що Будда отримав просвітлення саме в 35-й день свого народження, що стало переломним моментом у його житті. Тож святкуючи Весак, віряни прикрашають храми квітами та ліхтариками, світло яких символізує істину та просвітлення, що приходить у цей світ.
Лютерани та римо-католики 30 травня святкують Трійцю. Це свято вшанування Святої Трійці (Отця, Сина і Святого Духа) належить до ідейних свят і не прив’язане до конкретної події з історії спасіння. Воно присвячене таємниці віри – триєдності Бога. Церква пережила багато єресей та суперечок, зокрема щодо божественної природи Христа. Визнання всіх трьох Осіб Трійці як Єдиного Бога стало підґрунтям для появи свята, яке офіційно для усієї Церкви було проголошене 1334 року Папою Іоаном ХІІ.
Вірменська Церква 30 травня згадує старозавітного пророка Ілію, який жив у ІX ст. до Різдва Христового і затято боровся з ідолопоклонниками та виступав проти царя-віровідступника Ахава. Маючи велику віру, Ілія викликає дощ серед посухи, божественною силою наповнює борошном і маслом глеки вдови та воскрешає її мертвого сина. Для Церкви пророк став символом сили духу та незламності віри.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.