Православні та греко-католики 31 березня згадують святителя Кирила, архієпископа Єрусалимського, який жив у IV ст. Передання описують його, як того, хто розбудовував Церкву та боровся з єресями. Коли в місті почався голод, архієпископ почав розпродувати своє майно, аби купувати зерно для голодуючих, аж доки не продав усе, що мав. По собі святий залишив бесіди та повчання для тих, хто готується до хрещення.
Вірменська Церква, римо-католики та лютерани 1 квітня відзначають Великий Четвер. У цей день згадується Таємна Вечеря, під час якої Христос встановив Таїнство євхаристії. Це Таїнство показує одночасно Його життя, страждання, смерть і воскресіння, а також дає надію на спасіння усім віруючим. Також згадується подія, коли Христос обмив ноги своїм учням, що є прикладом служіння іншим та передає ідею рівності. Наслідуючи Христа, священники вірменських церков у цей день, стаючи на коліна, обмивають ноги іншим служителям церкви та дітям. Лютерани натомість прибирають усе з вівтаря, що має символізувати оголеність Ісуса на Хресті. Ймовірно, звідси й назва Чистий Четвер.
Вірменська Церква, римо-католики та лютерани 2 квітня відзначають Велику П’ятницю, яка є днем скорботи та посту. Сьогодні читаються ті місця з Євангелія, які розповідають про страждання Христа. Кольором вбрання служителів церкви стає фіолетовий або чорний. Лютерани в цей день задувають свічки, які своїм світлом символізують Христа. У вірменській традиції запалюються 13 свічок і під читання страстей задуваються одна за одною, що має нагадувати про втечу учнів Ісуса, тож наприкінці лишається одна свічка, як колись усіма полишений Христос.
Вірменська Церква, римо-католики та лютерани 3 квітня відзначають Велику Суботу, в яку згадується поховання Христа та яка є останнім днем посту. І хоча цього тижня всі дні є Великими, починаючи з понеділка, проте особливо вшановуються останні три дні перед Воскресінням. У католицькій традиції цей період навіть має особливу назву — Тридення.
Вірменська Церква, римо-католики та лютерани 4 квітня святкують Воскресіння Христове — найбільше свято в усіх християнських традиціях!
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.