Яєшня, напевне, є однією з найпопулярніших серед українців страв. Кинув на пательню — і за хвилину маєш смачний та поживний сніданок!
Колись вважали, що вживання яєць сприяє утворенню в організмі шкідливого холестерину, проте в очах прихильників здорового харчування вони вже реабілітовані. Як твердять дієтологи, до складу жовтків входить лецитин, що підтримує рівень холестерину в нормі й навіть запобігає розвитку серцево-судинних захворювань.
Курячі яйця — надзвичайно корисний продукт: містять вітаміни A, D, Е, К, групи В та цінні мінеральні речовини — кальцій, залізо, йод, селен, цинк. Яєчний білок має оптимальний для людського організму склад амінокислот і, між іншим, саме він є основним будівельним матеріалом для людського тіла. Дієтологи радять вживати яйця щодня, але в помірній кількості (одне-два) та бажано — найвищої якості. І пам’ятати: що свіжіше яйце — то корисніша з нього страва.
Щоправда, занадто дешевою її вже не назвеш: нині в магазинах можна придбати яйця навіть по 60–65 грн за десяток. Найдешевші, які ми побачили на ринку, коштували 30 грн, а в супермаркеті ціни стартували в середньому від 32. Щоб не переплатити за несвіжий чи неякісний продукт, підходьте до вибору свідомо.
ДІЄТИЧНЕ ЧИ СТОЛОВЕ
Вимоги до якості визначає наш національний державний стандарт — ДСТУ 5028:2008. Яйця курячі харчові.Технічні умови. Відповідно до нього за своєю свіжістю поділяються на дієтичні та столові: перші матимуть на пакуванні позначку у вигляді букви Д, а другі — С.
Термін зберігання дієтичних не перевищує 7 діб, не враховуючи дня знесення, за температури від 0 до 20 градусів. «Старші» за віком яйця належать до столових. Термін зберігання такої продукції за тієї ж температури — не більше 25 діб, не враховуючи дня знесення. Якщо дієтичні яйця вчасно не продали — їх мають перевести в категорію столових, якщо ж і тоді не реалізували вчасно — зняти з продажу та використати для виготовлення хлібобулочних виробів чи переробки на яєчний порошок. У державному стандарті згадується ще одна група таких товарів — охолоджені яйця, які мають зберігатися у холодильниках за температури від мінус 2 до 0 градусів не більше 90 діб.
Призначену для експорту продукцію, яку можна зустріти і в наших магазинах, маркують дещо інакше. Приміром, до яєць класу «extra» відносять ті, термін зберігання яких за температури не нижче 5 і не вище 15 градусів становить максимум 9 діб від дня знесення. Термін зберігання яєць класу А не має перевищувати 28 діб від дня знесення за температури від 5 до 15 градусів.
ЛИШЕ РЕКЛАМНИЙ ТРЮК
Перш ніж покласти товар у кошик, вивчіть написи на його пакуванні. Не зупиняйте погляд на позначці «не містить ГМО» — це лише рекламний трюк, адже в такому продукті ГМО не може бути в принципі. Краще зверніть увагу на дату виробництва (сортування), вказану на маркуванні. Якщо з того часу минуло більш як 25 діб, відмовтеся від такого продукту. ДСТУ дозволяє зберігати яйця і довше, проте за відповідного температурного режиму, а ви не можете бути впевнені, що в магазині чи на ринку його весь цей час суворо дотримувалися. Крім того, невідомо, коли курка знесла кожне з десятка яєць у лотку, адже на пакуванні вказано лише дату сортування, тобто день, коли його разом із «братами» поклали до картонної коробки.
Залежно від розміру яйця ділять на кілька категорій. Відповідно до ДСТУ 5028:2008 мають таке маркування (в порядку змешення ваги): відбірні — В; вищої категорії — 0; першої категорії — 1; другої категорії — 2; дрібні — М. Відбірні (їх ще можуть позначати за допомогою латинських літер XL) мають важити від 73 г і більше, вищої категорії (або L) — від 63 до 72,9, першої (M) — 53–62,9, другої (S) — 45–52,9, дрібні — 35–44,9 г.
Що більші — то дорожче коштують. Яйця, які мають массу, меншу за 35 г, продавати через торговельну мережу не дозволено. Насправді виробники та продавці можуть вдаватися до різних «фокусів», щоб дрібніші яйця, які мають коштувати дешевше, видати за продукт більш високої категорії. Інколи таку підміну можна викрити неозброєним оком…
На маркуванні яєць, призначених для реалізації в торговельній мережі, обов’язково зазначають: для дієтичних — групу, категорію та дату сортування (число і місяць), а для столових — лише групу та категорію. Відповідний штамп проставляють у першому випадку синім, у другому — червоним кольором. Тобто якщо на оболонці є позначка С1, це означає, що перед вами столове яйце першої категорії, якщо СВ — столове відбірне.
Цікаво, що знайти в супермаркетах чи дрібних магазинах дієтичні яйця непросто — найчастіше пропонують столові. Якщо власноруч набираєте яйця з лотка в пакет, то не бачите докладної інформації про них взагалі. У такому разі попросіть продавця показати документи на товар — декларацію виробника, в якій вказано найменування продукту, його категорію, дату сортування, а також назву та адресу виробника.
ЗВЕРТАЙТЕ УВАГУ НА ШКАРАЛУПУ
Визначити сумнівний продукт можна й за зовнішніми ознаками. Роздивіться шкаралупу яйця: у свіжого вона матова, а в того, що давно лежить в магазині, — глянцева. Візьміть у руку і злегка струсоніть — вміст свіжого не буде «бовтатися» всередині оболонки. До речі, експерти радять купувати яйця з чистою шкаралупою, не забруднені курячим послідом, адже через брудний продукт можуть передаватися, наприклад, кишкові інфекції. Варто звертати увагу на цілісність яйця: через тріщини в шкаралупі всередину можуть легко потрапити бактерії.
Свіжість можна перевірити в домашніх умовах. Найпростіший варіант — занурити в ємність із холодною водою. Найсвіжіше яйце має лягти на дно боком. Якщо «зависне» біля дна широкою стороною донизу – придатне до вживання, але з моменту його знесення минув щонайменше тиждень. Такий продукт вимагає більшого часу приготування. Якщо взагалі не тоне, а плаває на поверхні — зіпсоване, і вживати в їжу його в жодному разі не можна.
І наостанок розвіємо стереотипи, які досі панують серед любителів яєшні. Обираючи між десятком білих і десятком жовтих яєць, дехто віддає перевагу останнім, — мовляв, корисніші. Насправді колір визначається генетикою — породою курки, яка його знесла, і не впливає на харчову цінність чи смак. Тож таких «конкурентних переваг» ані жовті, ані білі не мають.
Інна ПОЛЯНСЬКА.