Золотий вус, або калізія духмяна, дійсно цінується передусім за свої лікувальні властивості. Догляд за ним зовсім не складний. Добре почувається при розсіяному світлі або у невеликому затінку. На яскравому сонці листочки можуть набувати лілового забарвлення. Але потрапляння прямих сонячних променів може залишити на них опіки. Водночас якщо розмістити калізію у сильному затінку, вона витягуватиметься, а поява нових пагонів може взагалі припинитись.
ЛЮБИТЬ ТЕПЛО
Взимку вазон утримують при температурі не нижче 14 градусів. Улітку температура в приміщенні має бути в межах 25 градусів. Потребує високої вологості повітря, тому в спекотні дні золотий вус обприскують із пульверизатора або обтирають листя вологою губкою. За надмірної сухості повітря листя може жовтіти. Крім того, при сухому повітрі на рослині із задоволенням оселяється павутинний кліщ. Полив має бути регулярний, але помірний, м’якою водою кімнатної температури. Підживлюють із квітня до жовтня. Влітку можна виносити на свіже повітря.
Молоді кущі пересаджують у горщик дещо більшого розміру раз на рік, дорослі – рідше. Важливо, щоб землесуміш була добре дренована. Можна змішати в рівних частинах крупнозернистий пісок, компост і листову землю. На дно обов’язково укладають дренаж. Горщик, до речі, має бути глибокий, оскільки калізія не боїться заглиблення.
РОЗМНОЖУЄТЬСЯ ЛЕГКО
Це можна зробити відводками, верхівковими живцями та діленням кореневища. Живці нарізають із двома міжвузлями, дають кілька годин підсохнути. Укорінюють у суміші з торфу та піску, накривши тепличкою з банки чи пластикової пляшки. Про те, що рослина вкорінилась, підкаже поява молодих листочків. Також пагони можна укорінити у воді. Довгі гілочки легко розмножуються відводками.
ЧИ ЦВІТЕ
Цвітіння золотого вуса в домашніх умовах спостерігається дуже рідко. Попри те, що загалом рослина не надто декоративна, привабливо виглядатиме у підвісних кашпо, а також якщо підв’язати та пустити пагони по опорі.
Хворіє золотий вус рідко, та й то переважно через неправильний догляд. До речі, попри неабияку витривалість, ця рослина має «слабкість»: погано реагує на численні випари, зокрема, на тютюновий дим. Натомість дуже любить провітрювання, але без протягів.
ЩО ЛІКУЄ
Золотий вус вважається природним біостимулятором, підвищує імунітет, чинить протизапальну, ранозагоювальну, сечогінну, бактерицидну дію, допомагає при забиттях, хворобах суглобів, обмороженнях, тромбофлебіті, нормалізує травлення, позитивно впливає на кровоносну систему, знижує тиск. Причому в деяких джерелах вказується, що для приготування лікарських препаратів «вуса» повинні мати не менше 9–11 сегментів, тому використовувати з цією метою можна лише дорослі рослини.
Для приготування цілющої мазі 20 г подрібнених стебел або листя змішують із 30 г вазеліну чи дитячого крему. Або ж беруть 1 частину соку золотого вуса та 3 частини жирної основи. Такі препарати довго не зберігаються!
Мазь використовується при забиттях, обмороженнях, для натирань при застуді. Також при застудних захворюваннях використовують свіжий сік: для закапувань носа та полоскань горла. А ось спиртову настоянку на основі листків золотого вуса можна приготувати із запасом.
У період застуд її також ефективно застосовують для натирань і компресів. Склянку подрібненого листя заливають 400 мл спирту або горілки, 2 тижні настоюють у темному місці.
Не лякайтесь: настоянка матиме насичений фіолетовий колір. Проціджують і зберігають у щільно закритій тарі в темному місці. Норма прийому різнитиметься, залежно від того, які недуги лікувати, тож найкраще уточнити це в лікаря, та й загалом порадитись, як приймати золотий вус.
Якщо потрібно зміцнити імунітет, настоянку приймають двічі на день по чайній ложці протягом двох місяців, за 30–40 хв. до їди або через 2 год. після. Для компресів і розтирань 12 міжвузль настоюють у 0,5 л горілки протягом 10 днів у темному місці.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.