Холодна пора року – час гострих респіраторних захворювань, або, простими словами, застуд. ГРЗ мають вірусний характер, оскільки їх спричиняють близько 20 основних вірусів.
ЯКІ БУВАЮТЬ УСКЛАДНЕННЯ
Віруси потрапляють в організм через слизову носоглотки. Коли вона запалюється, з’являється нежить – головний симптом застуди. Така захисна реакція організму на інфекцію, при якій виділяється слиз, щоб видалити вірус. Крім нежитю, застуда супроводжується не дуже високим підвищенням температури в межах 37,5–38,5 градусів, болем у горлі, рідко ломотою в м’язах і головним болем. На відміну від грипу та більшості випадків коронавірусної інфекції, коли температура підвищується понад 39 градусів і людина встати не може, застуда легко переноситься на ногах. Але зловживати цим не можна. Невилікувана застуда призводить до ускладнень. Особливо небезпечні вони для маленьких дітей, у яких ще не сформований захист, і людей старше 60 років, у яких є хронічні захворювання. При нежиті та закладеності носа найпоширеніше ускладнення – це отит і бронхіт.
ЧИМ ЗНЯТИ СИМПТОМИ
Швидко позбутися симптомів застуди і полегшити стан допоможуть багатокомпонентні препарати, які знімають набряклість, закладеність у носі, мають жарознижувальні, судинні та болезаспокійливі властивості. Вони діють 4 години. Для зниження температури дітям не рекомендується давати аспірин, оскільки він діє на печінку, а використовують тільки парацетамол та ібупрофен. На початковій стадії позбутися нежитю допоможуть судинні краплі в ніс, але капати їх можна не довше 5 днів. А від болю в горлі використовують спреї, які містять антисептики і знеболюючі компоненти.
ЛІКУВАННЯ: ПОЛОЩЕМО, ПРОМИВАЄМО, БАГАТО П’ЄМО
Усе лікування застуди має бути спрямоване на те, щоб позбутися слизу та мокроти, а з ними – вірусів, бактерій і мікробів у носоглотці, які там накопичуються. Для цього рекомендується регулярно промивати ніс сольовим розчином (чверть чайної ложки солі на півсклянки теплої кип’яченої води). Але немовлятам цього робити не рекомендують, оскільки вони ще не вміють дихати ротом. Слиз їм прибирають аспіратором (соплевідсосом). Також необхідно кілька разів на день полоскати горло, додавши до вищевказаного фізрозчину ще чверть чайної ложки соди й кілька крапель йоду. Дуже важливо після процедур утриматися від пиття і їжі хоча б хвилин на 40.
Вітамін С продукує антистрес-гормони і вироблення інтерферону, тому він – найкращий друг імунітету, який слабшає під час ГРЗ. А головне правило хворого – багато пити. Чай із лимоном, смородиною, шипшиною, журавлиною, калиною не лише допомагає підтримати імунітет, а й вимиває з організму токсини та відходи, що утворилися в процесі боротьби з інфекцією. Допоможуть відновитися дихальним шляхам і трав’яні чаї з ромашкою, м’ятою, чабрецем, календулою, імбіром.
Якщо температура не вище 37,5 і тиск не підвищений, доцільно робити інгаляції з листя евкаліпту. Вони також полегшать видалення з дихальних шляхів слизу й мокротиння. Адже евкаліпт – це природний антибіотик. Налийте у велику миску води, доведіть до кипіння і додайте листя евкаліпту, прокип’ятіть кілька хвилин. А потім дихайте парою, накрившись рушником і глибоко вдихаючи фітонциди носом і ротом по черзі, до охолодження 15–20 хв.
І пам’ятайте про гігієну: частіше мийте руки, користуйтеся одноразовими носовими хустинками.
Підготувала Валентина ГАРКАВА.