Від випадіння волосся страждають багато хто. Якщо жінки схильні перебільшувати масштаби лиха, то чоловіки частіше недооцінюють проблему. Ось і в редакційній пошті з’явилося кілька листів із запитаннями про те, наскільки серйозні перші ознаки випадіння, облисіння, чи можна впоратися з проблемою і взагалі – повернути своє волосся. Як же зрозуміти, коли ситуація виходить з-під контролю, і потрібно звертатися по допомогу до фахівця? Про це він і розповість.
ЩО ПРИРОДНО
Випадання волосся буває фізіологічним і патологічним. Природне фізіологічне випадіння відбувається внаслідок росту та оновлення. Вважається нормою, коли за день випадає від 50 до 100 волосин. Ріст волосся відбувається стадійно.
Перша стадія активного росту, «анаген», в середньому триває від 2 до 7 років. У цей час волосся активно росте по 0,4 мм – 1,5 см на день.
Друга, «катаген», – проміжна стадія спокою, коли воно не росте – триває від 2 тижнів до 1 місяця.
Третя – «телоген», коли волосся припиняє рости і при механічному впливі, тобто митті, розчісуванні, випадає. Потім стадії знову повторюються, і таким чином волосся проживає свій життєвий цикл.
Фізіологічне випадіння відбувається в період оновлення 1 раз на 2–7 років. Це трапляється після пологів, лактації, але може переходити і в патологічне.
ПРИЧИНИ ПОРІДІННЯ ТА ОБЛИСІННЯ
Випадіння волосся понад норму свідчить про патологію, яка найчастіше криється всередині організму. Причинами можуть стати у жінок патології ендокринної системи, захворювання щитоподібної залози, порушення гормонального балансу, дисфункція яєчників, період менопаузи, коли знижуються жіночі та підвищуються чоловічі гормони. В такому разі рідшає передня частина голови.
Прогресуюче випадіння волосся, що призводить до значного порідіння або облисіння, називається алопецією. Чоловіки від неї страждають набагато більше, хоча й жінки схильні до цієї проблеми. Розрізняють декілька її видів.
Дифузна алопеція – це випадіння волосся по всій голові. Її причиною може бути дефіцит вітамінів, мікроелементів, гормональний дисбаланс, стреси, паразитарні захворювання, прийом деяких медикаментів, добавок.
Вогнищева – випадіння на окремих ділянках, де повністю відсутнє волосся. Причини: аутоімунні захворювання, генетична інвазія.
Андрогенна – у чоловіків втрата волосся починається з тімені й поступово зона облисіння спускається до чола, у жінок волосся починає випадати в районі центрального проділу. Причини: зміни рівня чоловічих гормонів у крові або поломка сприйняття рецепторами, може бути за жіночим або чоловічим типом.
Рубцева – випадіння волосся, що призводить до зміни рубцевої тканини тих ділянок, де було волосся, тобто атрофії волосяних фолікулів. Причини: системні та аутоімунні захворювання.
Сенільна – вікове зменшення і витончення волосся.
ВИПАДІННЯ ВОЛОССЯ, ДІАГНОСТИКА Й ЛІКУВАННЯ
Визначає вид алопеції та її причини лікар дерматолог-трихолог, який проводить огляд, збирає анамнез. У разі необхідності робить трихоскопію, призначає необхідні дообстеження та лікування. Трихоскопія – це сучасний метод діагностики здоров’я волосся та шкіри голови, який проводиться за допомогою трихоскопа. Апарат оснащений оптичними лінзами, які дозволяють отримати зображення, збільшене від 10- до 200-кратного розміру, що допомагає лікареві визначити стан волосяних фолікулів і шкіри волосистої частини голови, правильно діагностувати причину випадіння волосся.
Щоб зупинити алопецію, дуже важливо встановити її причини та правильно підібрати препарати на ту чи іншу стадію захворювання. Лікування на ранніх передбачає використання спеціальних шампунів, спреїв, лосьйонів, які покращують мікроциркуляцію крові, завдяки чому волосяні фолікули отримують більше кисню.
Також може бути призначена мезотерапія – внутрішньошкірні ін’єкції активних речовин – вітамінів, гіалуронової кислоти, фосфоліпідів, в середні шари шкіри безпосередньо до волосяних цибулин. Такий метод дозволяє зупинити випадіння волосся, активізувати його ріст.
Для лікування облисіння та відновлення структури ушкоджених волосяних цибулин використовується плазмотерапія – ін’єкційна процедура на основі плазми крові пацієнта, яка запускає процеси регенерації в тканинах, оживлення «сплячих» фолікулів. Коли волосся вже втрачене, в більшості випадків єдиним виходом стає його пересадка.
Перешкоджати випадінню волосся в домашніх умовах можна шляхом повноцінного харчування. Раціон при лікуванні алопеції повинен містити велику кількість вітамінів, особливо А і С, а також вітамінів групи В, і мінералів – міді, заліза, цинку та сірки. Організму необхідні поліненасичені жири, які містяться в океанській рибі, горіхах, оливковій олії, а кількість твердих тваринних жирів, навпаки, потрібно скоротити.
На час лікування слід відмовитися від алкоголю та куріння, не забувати про повноцінний сон і відпочинок.
Ірина ІВКО, дерматолог, трихолог Bogomolets Clinic.