Високий рівень цукру в крові змінює структуру білків, що провокує вироблення «поганого» холест рину й підвищує ризик інфарктів та інсультів. Але головне, високий рівень глюкози змушує підшлункову залозу виробляти більшу кількість інсуліну й призводить до інсулінорезистентності – коли вона працює з перевантаженням, її бета-клітини виснажуються, і вона не може виробляти інсулін у достатній кількості. У такому разі відбувається перехід до цукрового діабету 2 типу.
Зайва вага, ожиріння, окружність талії більше 80 см у жінок і більше 94 см – у чоловіків, червоні цятки на тілі, велика кількість родимок, сонливість і втома відразу після приймання їжі, артеріальний тиск вище 140/90 мм рт. ст., труднощі зі скиданням зайвої ваги, відчуття сухості в роті – це ознаки, що вказують на інсулінорезистентність.
Якщо виявили у себе хоча б декілька, то обов’язково здайте аналізи: на глюкозу натще, визначення індексу НОМА й концентрації інсуліну й С-пептиду в крові. Якщо аналізи покажуть відхилення від норми, терміново зверніться до ендокринолога.
Дуже важливо всім людям старше 40 років контролювати рівень глюкози в крові кожні 3 роки, а представникам груп ризику – раз на рік. Це можна робити й у домашніх умовах за допомогою глюкометра з тест-смужками. Для діабетиків же цей апарат життєво необхідний. Їм рекомендується вимірювати рівень глюкози ранком натще й через 2 години після їжі протягом дня.
Анна АФАНАСЬЄВА, дієтолог.