Вплив наслідків Чорнобильської аварії на здоров’я населення триває. Адже фахівці прогнозують ризики і небезпеку ще на 120 років, оскільки значно порушено екосистему. Отже, продовжує існувати так званий медичний аспект проблеми.
Ще й досі підвищену забрудненість виявляють не лише в 30-кілометровій зоні, а й у деяких таких віддалених від центру викидів областях, як Житомирська, Рівненська, Волинська, Львівська. Найбільшу небезпеку для всього живого становлять радіоактивні ізотопи – передусім йоду, стронцію, цезію, плутонію.
До актуальних медичних проблем, пов’язаних із впливом наслідків катастрофи, зокрема належить розвиток онкологічних, ендокринних, серцево-судинних, легеневих, імунних, репродуктивних порушень і захворювань. Не набагато меншими відтоді стали й психіатричні та психологічні наслідки через стреси й органічні розлади в центральній нервовій системі. Навіть збільшення кількості випадків катаракти (помутніння кришталика ока) в Україні, за твердженням вітчизняних експертів-офтальмологів і ВООЗ, також є підстави пов’язувати з погіршенням екології внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.
Нині викликає занепокоєння не так несприятлива дія власне радіоактивного фону, що на більшості території України в межах норми, як вплив залишків радіонуклідів, нерівномірно розпорошених по землях країни. Нагадуємо, що радіонукліди – це атоми з нестійким ядром, радіоактивні ізотопи, які в підвищених концентраціях спричиняють руйнування органів і систем. З-поміж продуктів харчування небезпечні лісові гриби та ягоди, молочні продукти, деякі коренеплоди (буряк, морква, картопля), вирощена на відкритому ґрунті зелень (кріп, петрушка, салат, шпинат, щавель тощо), м’ясо птиці, травоїдної худоби, а також риби із забруднених водойм.
На жаль, навіть у лабораторіях ринків не проводять аналіз продуктів на вміст важких металів.
З огляду на початок весняних садово-городніх робіт постійний консультант «Порадниці», лікар-пульмонолог, кандидат медичних наук Олександр Ободніков нагадує про запобіжні заходи щодо уражень дихальної системи під час праці на землі. Отже, щоб разом із пилом у бронхіальне дерево та легені не потрапляли радіонукліди, працюючи на сухій землі, слід користуватися респіраторами, марлевими масками, бодай прикривати ніс і рот бавовняними пов’язками.
Юрій ТОКАРЄВ.