Юдеї 28 вересня відзначають Йом-Кіпур, ще відомий як Судний день, бо Всевишній, оцінюючи усі діяння кожної людини за минулий рік, виносить вирок, визначаючи, яким буде рік наступний. Тож у цей день відвідують синагогу та дотримуються суворого посту, відмовляючись від їжі та води на 25 годин. Також це день молитви, покути та вибачень.
Римо-католики 29 вересня мають свято на честь архангелів Михаїла, Гавриїла ти Рафаїла. Єдине дозволене зображення Трійці – це старозавітна Трійця, три янголи, які відвідали Авраама. Тож ці три архангели є образом як усіх янголів, так і самого Бога. Слово «ангел» у перекладі з грецької означає «вісник». Той самий корінь у слові «Євангеліє», яке означає «добра звістка».
Православні та греко-католики 30 вересня згадують святих мучениць Віру, Надію, Любов та їхню матір Софію. У ІІ ст. у Римі жила вдова Софія. Вона мала три доньки, які носили імена головних християнських чеснот. У часи переслідувань вони відкинули вимогу імператора прийняти язичництво, що коштувало їм життя.
Римо-католики 1 жовтня згадують святу Терезу від Дитяти Ісуса. Тереза Мартен жила у Франції в ХІХ ст., вона належала до монашого ордену кармелітів. Прожила Тереза лише 24 роки, проте стала однією з 36-ти і серед них тільки чотири жінки, які отримали титул Вчителя Церкви – почесне звання, яке отримують заслужені богослови. Тереза говорила про так званий «малий шлях» — шлях досягнення святості, який не передбачає великих публічних вчинків, мучеництва чи місіонерства. Св. Тереза проголошена покровителькою Франції разом зі св. Жанною д’Арк.
Юдеї з 3 по 9 жовтня відзначають Суккот — це свято, що триває тиждень. У цей період традиція вимагає виходити зі своїх домівок і жити в «суккі» (кущі, шалаші), тож віряни, якщо не ночують, то хоча б споживають їжу в шалаші, згадуючи поневіряння єврейського народу по Синайській пустелі. Свято випадає на час, коли вже стає холодно і починають йти дощі, але проведений час у шалаші має послабити прив’язаність до матеріальних багатств.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.