«Залиште мене серед чистого поля — я й там гроші зароблю», — впевнено заявив нам електрик із невеличкого райцентру, котрий працює у місцевому РЕМі й ми звернулись до нього з проханням провести світло до дачного будинку. Хлопець розповів, що ніколи не планував покидати рідних місць у пошуках кращого життя. Тож обрав фах, який забезпечить його роботою навіть у маленькому містечку. У вихідні він теж не сидить без діла, а разом із ремонтною бригадою робить електрику в будинках.
А ось із Миколою Івановичем ми познайомилися на фестивалі ремесел. Чоловік продавав оригінальні дерев’яні мисочки химерної форми. Розговорилися. Виявилося, раніше ніколи не мав справи з деревом. Однак, коли вийшов на пенсію, вирішив спробувати, й придбав спеціальний станок. Певний час тренувався — почало виходити. Відтоді такі миски виготовляє дуже швидко. Ми придбали у нього три такі по 150 грн кожна, не бракувало й інших клієнтів. Буквально на наших очах чоловік продав оригінальну піалу, ззовні вкриту ніби якимись наростами, за 500 грн. Каже: це акація, однак знайти таку деревину непросто, тому й ціна відповідна. Одне слово, прибавка до пенсії у Миколи Івановича непогана.
Наша читачка з-під Києва Оксана ГОРДІЙЧУК вирощує сухоцвіти. Невеличкі букетики з них продає по 35 грн, пишні — по 50. Непоганий підробіток можна мати й на розмноженні садових і кімнатних квітів. Так, читачка зі Львівщини Роксоляна ПІДГАЙНА певний час купувала для своєї колекції різні сорти кімнатних гібіскусів, а тепер по 50 грн продає вкорінені живці. Жінка каже: гібіскуси швидко ростуть, насіваються, дають багато живців, які, до того ж, майже стовідсотково укорінюються. Продає поштою через інтернет.
Простіше реалізувати свій товар стало також пасічникам, що йдуть у ногу з часом, адже тепер вони можуть продавати мед експрес-поштою. В одному з відділень такої пошти нам підтвердили: мед зараз — чи не найпопулярніший товар. «Посилки часто бувають липкі, тож доводиться весь час стіл витирати», — сміється дівчина-оператор. Ціна на мед порівняно з торішньою не піднялась: близько 100—140 грн за 1 л. Підприємливі пасічники дають оголошення в інтернеті, зокрема, збувають солодкий товар через соцмережі. Якщо мед хорошої якості — покупців не бракує.
Той, хто вирощує садовину-городину, також не відстає. Ціна на картоплю, приміром, цьогоріч нижча, ніж торік, однак і врожай вищий. Якщо минулого року о цій порі за кг картоплі у Києві правили 15—17 грн, нині — 9—10, каже продавчиня Раїса ШАМРАЄВА. Жінка працює помічником вихователя у садочку, однак на продажу вирощеної власноруч картоплі нерідко заробляє навіть більше. А ще продає розкішні рожеві домашні помідори: по 25—40 грн.
У Лідії КАШТЕЛЯН щедро родить кизиловий кущ. Спочатку робила з нього заготовки лише для родини. А потім зметикувала, що можна й продавати. Спробувала й собі: торік з куща зняла 50 кг ягід, які продавала по 30 грн за кг. Жінка радить: збирати кизил треба не зовсім достиглим, бо швидко осипається. Однак перед продажем витримує ягоди кілька днів у кімнаті, вони стають червоними, солодкими та м’якими. Жінка подумує, щоб засадити кизилом чималу ділянку. Одне спиняє: заплодоносять кущі нескоро. А ще має кілька волоських горіхів, та не хоче їх плоди збувати закупівельникам, бо пропонують за них дуже мало — від 10 грн за кг. Тож продає самотужки — по 30—40 грн за кг.
Марія МОРОЗ продає власноруч виготовлене варення без цукру (на виставках та через інтернет).
Людмила ПАНЬКО готує фруктову пастилу, Галина ГРЕБЕНЮК робить смачнющу кров’яну ковбасу і завжди має постійних клієнтів.
Декому буває важко, щоправда, зі збутом продукції. Добре, якщо є власне авто або ж поруч знаходиться ринок. Дехто кооперується та замовляє бусик, на якому возить свій товар на продаж до міст. Про бусик, до речі, варто сказати окремо. Якщо у вас є автобус, можна дати оголошення, що займаєтесь перевезеннями.
Пішла ще далі Валентина ГАВРИЩУК: її чоловік у будні займається перевезенням пасажирів, а у вихідні родина організовує для охочих екскурсії. Живуть під Вінницею, довкола є немало чудових місць, про які можна розповісти людям. Щоправда, для цього довелося оформити ФОП.
Підробіток можуть мати і любителі рукоділля. Однак звичними в’язаними светрами сьогодні не здивуєш нікого, особливо в еру секонд-хендів, де хорошу теплу річ можна придбати від 10 грн. Інша справа — щось ексклюзивне, наприклад, вишитий одяг, в’язані спицями хустки чи оригінальні прикраси з бісеру та намистин. Особливий тренд — етно-стиль.
Набув популярності й такий бізнес, як миловаріння. Однак останнім часом інтерес до нього спадає — можливо, ринок уже перенасичений такою пропозицією.
Зовсім несподівано отримала непоганий підробіток і родина наших читачів ЯХНЕНКІВ із Чернігівщини. Родина придбала собаку породи американська акіта — просто для охорони. Дівчинка-цуценя виявилась дуже красивою і викликала захоплення у всіх, хто її бачив. Так і виникла ідея спробувати заробити на цуценятах. 7 цуценят продали по 7 тис. грн (потім їм сказали, що для такої породи це ще дуже дешево). Довелося витратитися, звісно, й на їжу для цуценят, і на щеплення. Та й власнику кобеля віддали одне. Але загалом родина задоволена і планує й надалі на цьому заробляти гроші.
А як заробляєте ви? Можливо, теж маєте вдалий досвід і готові поділитись з іншими?
Лідія ГЕРАЩЕНКО.