Православні та греко-католики 21 вересня святкують Різдво Пресвятої Богородиці. В місті Назареті жили нащадки царя Давида – Іоаким зі своєю дружиною Анною. Вони були дуже побожними і вимолили собі єдину дитину вже будучи в поважному віці. Свою доньку подружжя назвало Марією, що з арамейської перекладається як «володарка» або «надія». Богородиця дійсно дарувала надію світові, народивши Христа і Її називають Володаркою. Вона була покровителькою козацтва і зараз вважається покровителькою українського війська та всієї України.
Римо-католики та лютерани 21 вересня згадують св. апостола та євангеліста Матвія. Євангеліст Марк називає його Левієм, тож Матвій не лише мав два імені, але його друге ім’я нагадує про Левія, сина Якова, нащадки якого були священниками і левитами — людьми, що служили Богу. З Писання відомо, що Матвій став не священником, а збирачем податків та мита, а отже, був заможним. Проте, коли його покликав Христос, усе залишив і пішов за Вчителем.
Православні та греко-католики 22 вересня, на другий день після Різдва Богородиці, згадують Її праведних батьків – Іоакима та Анну, які є зразком подружньої вірності та чеснот. Тож у цей день Православна церква України постановила також відзначати День молитви за сім’ю, молячись за мир у родинах, добре виховання дітей та достаток в сім’ях.
Вірменська церква 26 вересня згадує Романа Солодкоспівця, святого, що жив у V ст. та був дияконом в Константинополі. Кондаки його авторства досі виконуються під час богослужінь. Православні та греко католики 27 вересня святкують Воздвиження Чесного Хреста Господнього, яке належить до 12-ти найбільших свят. Хрест, на якому був розп’ятий Христос, знайшла св. імператриця Олена, а її син св. Костянтин Великий збудував храм Воскресіння Господнього на Голгофі у Єрусалимі. Оскільки свято Воздвиження нагадує про Христове розп’яття і смерть, то з найдавніших часів стало традицією в цей день дотримуватися суворого посту. Церква почитає хрест як символ Божої любові, бо померши на Хресті, Христос взяв на себе покарання за усіх грішників, та позаяк Він воскрес, хрест також став символом перемоги над смертю.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.