Коли виникає відчуття, що бракує повітря, а нормальна частота дихальних рухів перевищується, з’являється задишка. Людина дихає частіше, бо їй не вистачає повітря. Прискорене дихання з’являється раптово і не пов’язане з фізичним навантаженням або емоціями. Воно є симптомом різних серйозних захворювань і вимагає негайного звернення за медичною допомогою.
У нормі ми здійснюємо 16–18 вдихів і видихів за хвилину. Задишка настає, коли їх частота доходить до 20–50. До цього призводить підвищення рівня вуглекислого газу в крові. З’єднуючись в організмі з водою, він стає кислотою, а в кислому середовищі перестають діяти хімічні реакції.
У легені кров потрапляє з правих відділів серця. Там вона насичується киснем і повертається в серце, потім розходиться по всьому організму. Часте дихання – ознака поганої роботи серця. Так, при серцевій недостатності може статися застій крові в легенях, які потроху почнуть наповнюватися рідиною, і людина стане дихати частіше. «Задишка може спостерігатися при деяких серцево-судинних захворюваннях різного ступеня тяжкості. Таким чином може проявлятися і серцева недостатність, яка вимагає негайного лікування, і доброякісна, безпечна для життя людини, нейроциркуляторна дистонія. У будь-якому випадку, це привід звернутися до лікаря. Діагноз і лікування визначає він після ретельного обстеження», – каже Вікторія МАТІЙ, інтервенційний кардіолог Закарпатського обласного клінічного кардіологічного диспансеру.
Задишка виникає і при інфаркті міокарда, коли настає некроз м’яза і серце не може прокачувати кров по всьому тілу. При цьому підвищується концентрація вуглекислого газу, бракує кисню. У такому стані потрібно вживати екстрених заходів, оскільки інфаркт може призвести до смерті.
Раптова важка задишка – ознака тромбоемболії легеневої артерії, коли через тромб у легеню не надходить кров. Через це порушення в ній підвищується концентрація вуглекислого газу. Задишкою ми намагаємося компенсувати надходження кисню. Вживши невідкладних заходів, можна уникнути сумних наслідків. Адже тромб, відірвавшись, може перекрити легеневу артерію.
Через утруднення дихання і звуження бронхів задишка буває при бронхіальній астмі й хронічній обструктивній хворобі легенів, тоді людина намагається дихати частіше і глибше.
А ще вона – один із поширених симптомів при коронавірусі, який, потрапляючи в легені, руйнує їх тканину.
Пам’ятайте, що задишка не з’являється просто так, і будьте уважні до цього симптому.
Валентина ГАРКАВА.