Не так-то легко молодій людині чи її батькам обрати навчальний заклад, в якому хотілося б отримати професію свого життя. Добре, коли з омріяною спеціальністю визначаються заздалегідь. Про вибір вишу дбають не один рік, дізнаються усю інформацію про навчальні процеси, про рівень підготовки студентів та багато інших складових, які в цілому формують якісну освітню базу університету, інституту чи коледжу.
З огляду на перенасиченість освітнього ринку інформацією про навчальні заклади, їхні можливості та задля допомоги абітурієнтам зробити полегшений вибір, регулярно формують рейтинг кожного навчального закладу у своєрідній періодиці вузів.
На жаль, як і в кожній потрібній та корисній ініціативі, завжди знайдуться суб’єкти, котрі діють безвідповідально, непрофесійно, вводять в оману молодь, формуючи рейтинги вишів за якимись незрозумілими чинниками, які в цілому підривають авторитет навчальних закладів. На наше тверде переконання, не слід довіряти всім рейтингам, які публікуються в Інтернеті міжнародними чи громадськими організаціями, а робити висновки, лише перевіривши першоджерела та проаналізувавши їх самостійно.
Підтвердженням нашої думки є опублікований Центром міжнародних проєктів «Євроосвіта» у липні нинішнього року академічний рейтинг закладів освіти в Україні. У ньому нашому Львівському торговельно-економічному університету — закладу з понад 200-літньою історією з підготовки фахівців у галузі економіки, торгівлі, котрий є одним з найстаріших торговельно-економічних вузів не лише України, а й Центральної та Східної Європи і який традиційно включають у цей рейтинг — визначили аж 176 місце.
Звісно, ректорат вузу зацікавився «таким низьким місцем у рейтингу», адже ще якихось 2–3 роки тому за даними Центру університет обіймав 70–80 місця. Не зважаючи на задекларовані «принципи» укладачів рейтингу, спеціалісти університету уважно вивчили методику базових принципів визначення рейтингів університетів України та виставлені оцінки для нашого закладу. Яким же було здивування, коли оцінки в переважній більшості коливалися від 21 до 80 пунктів. Та найбільше нас вразили висновки Центру для ЛТЕУ у рейтингу Webometrics (система рейтингу світових університетів, заснована на комбінованому показнику, що випускається як обсяг вебвмісту — кількість сторінок і файлів, так і вплив цих публікацій за вмістом зовнішніх цитат) — 254 місце! Зрозуміло, що ректорат вузу звернувся за роз’ясненням до адміністрації сайту, який опублікував дану інформацію, звідки взялося таке місце. На наш подив, на липень 2020 року на цьому сайті в переліку університетів України ЛТЕУ взагалі не існувало… Тому виникло логічне запитання, а звідки тоді фахівці Центру міжнародних проєктів «Євроосвіта» взяли показник «254» для неіснуючого у списку вишу, формуючи рейтинг ТОП-200?
Та не було б так образливо, як виявилося сумно, бо в переліку закладів вищої освіти чомусь була Львівська комерційна академія, і на початок липня її рейтинг окреслювався 185 місцем, хоча Академії, як такої, не існує в природі вже чотири роки, а її правонаступником став університет. Та навіть коли враховувати «високий» рівень фахівців «Євроосвіти» при складанні рейтингу, виникає запитання — чому врахували фактично «нелегітимну» чотирирічну назву університету? Повірте, 185 місце далеко не 254-те… Після звернення ректорату до Центру «Євроосвіти» з проханням виправити назву закладу і його позицію в рейтингу за Webometrics, з’явився показник 165 і за ним ЛТЕУ має потрапляти у ТОП-100 закладів вищої освіти України. Однак, там і досі не поспішають виправляти свою помилку. Хочеться запитати: так де ж тоді задекларовані принципи повної відкритості, прозорості й незалежності формування рейтингів університетів? Чи це для широкого загалу громадськості, а в діяльності структури на першому місці залишається суб’єктивізм?
Роман МАРЦЕНЮК, керівник пресцентру ЛТЕУ, за дорученням ректорату.