Дитячу кімнату облаштовують зовсім не так, як для дорослих. Важливо продумати кожну деталь. Якщо малюк досяг свідомого віку, бажано з ним порадитися. Для зовсім маленьких членів родини основним критерієм в облаштуванні кімнати є безпека, для старших – функціональність. Розмір кімнати особливого значення не має, головне – аби було тепло й світло, однак бажана наявність місця для ігор. Краще, щоб вона була непрохідною і подалі від входу, поряд із кімнатою батьків. Балкон необов’язковий. Більше того, треба подбати, щоб не сталося лиха.
Свого часу я вивчила безліч фахової літератури про облаштування дитячих кімнат, однак про безпеку вікон там, на жаль, майже не згадують.
Меблі найкраще вибирати з дерева. Вони повинні відповідати віку дитини. У меблях для малюків повинно бути якомога менше кутів та гострих деталей, вони обов’язково мають бути стійкими, обладнаними так, щоб малюк міг сам до всього (принаймні до іграшок) дотягнутися. Для старших дітей хороший варіант – шафа-купе. Її розсувні дверцята можна декорувати на смак дитини. Підлогу зробіть із натуральних матеріалів, наприклад, паркету. Хоча з практичних міркувань краще підходять ламінат чи лінолеум. Важливо, щоб вона була не ковзкою. Тому не зайве постелити килим, бажано з натурального ворсу.
Більшість малюків люблять малювати, зокрема й на стінах. Якщо у вас росте юний художник, шпалери виберіть такі, які можна фарбувати.
Стіни також можна пофарбувати, задекорувати картинками, постерами, прикріпити ростомір тощо.
У дитячих кімнатах зазвичай багато іграшок, особливо м’яких. Однак має бути якомога менше предметів, що накопичують пил. Тому іграшки бажано зберігати в шафі. У продажу є зручні складані та пластикові корзини для іграшок, які закриваються кришкою. Якщо діти малі, захистіть спеціальними запобіжниками розетки, а вимикачі розмістіть на такому рівні, щоб малюк міг сам умикати світло.
Дитячі кімнати облаштовують у яскравих кольорах. Утім, психологи зазначають, що кольори мають позитивно впливати на психіку малюка, а надмір яскравого збуджує. Кімната повинна дарувати спокій, тому краще зробити її у пастельних чи світлих тонах. Можна використати фотошпалери на дитячу тематику. Бажано, щоб їх вибирав сам малюк. У продажу є великий вибір настінних наклейок і навіть дверних та меблевих ручок для дитячих кімнат. Дрібнички, як-от ручки у вигляді ведмедиків і тримачі для штор із принцесами, тішать малюків. Те саме стосується люстр: із паровозиками, у вигляді карет, повітряних куль тощо, вони дають змогу облаштувати індивідуальну дитячу кімнату. Важливий елемент – настінний термометр.
Окремо варто сказати про стелю. У продажу є шпалери із зображенням зоряного неба, наклейки-зірочки, які після вимикання світла продовжують світитися, та багато чого іншого. Можна облаштувати тематичну кімнату: у вигляді піратської печери, будуару принцеси тощо, але з урахуванням побажань дитини.
Спальне місце не слід розташовувати біля батареї. Ліжко, матрац, білизна мають бути з натуральних матеріалів, із яскравими візерунками, зображенням героїв мультфільмів та казок. Якщо дітей двоє, а місця в кімнаті обмаль, виручить 2-ярусне ліжко. Часто такі оснащують тумбочками та шафками, які ще й можуть виконувати роль сходинок. Дуже зручні меблеві комплекси (внизу – стіл та полички, а вгорі – ліжко).
Абажур чи плафон лампи в дитячій кімнаті має розсіювати світло. А оскільки чимало малюків бояться темряви, подбайте про невеличкий нічничок. Чи встановлювати там техніку – питання спірне. Звісно, у багатьох дітей нині є власні комп’ютер, телевізор, DVD- програвач, музичний центр.
Важливо не захаращувати кімнату. Облаштовуйте її з урахуванням вікових особливостей дітей. Старші люблять лаконічний дизайн. Ідеально розмістити тут невеличкий спортивний куточок – шведську стінку, інші спортивні снаряди.
Розумію, що чимало родин при словах «дитяча кімната» тільки зітхнуть. Сама вже багато років буквально «живу» на кухні. Якщо й у вас місця обмаль, облаштуйте дитині хоча б власний куточок. У психології є таке поняття: «особистий простір». І дитина також повинна мати щось, що належить лише їй: принаймні комод, ліжечко, стіл тощо.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.