Гіркий присмак у роті – привід звернутися до фахівця, оскільки це симптом, який сигналізує про захворювання шлунково-кишкового тракту і жовчовивідних шляхів. І він не єдиний, а залежно від патології може супроводжуватися печією, сухістю в роті, білим нальотом на язиці, відрижкою.
Гіркота виникає через вплив різних факторів. Найчастіше вона пов’язана із потраплянням кислоти зі шлунка у стравохід, якою той обпікається. Справа в тому, що шлунок захищений від кислоти спеціальною слизовою оболонкою, а слизова стравоходу не пристосована до такого агресивного впливу. Після опіку до мозку надходить особливий сигнал, у відповідь на який виділяється дуже лужна, гірка слина. Це прояв так званої рефлюксної хвороби. Її спричиняє багато факторів – як людина харчується, як ретельно пережовує їжу, з якою швидкістю її ковтає, чи є в неї порушення в грудному відділі хребта. Іноді трапляється, що при нахилі або під час лежання на дивані вміст шлунка потрапляє в стравохід, спричиняючи запальний процес.
Також є жовчна рефлюксна хвороба, коли жовчний міхур не встигає виводити жовч з організму вчасно, і вона потрапляє у стравохід уночі, особливо якщо незручне ліжко. Вранці виникає неприємний присмак, нема апетиту. Захворювання розвивається, якщо порушена функція жовчного міхура або в ньому утворилися камені. Тому при появі гіркоти в роті необхідно звернутися до гастроентеролога і зробити гастроскопію, щоб поставити точний діагноз.
До з’ясування діагнозу з раціону краще виключити жирну, смажену, гостру та солону їжу, випічку, жирне м’ясо, чай і каву замінити відварами шипшини, калини.
Швидко позбутися гіркоти можна, пожувавши корицю або гвоздику. Добре допомагає кисіль із лляного насіння. У кавомолці розтерти насіння льону і 2 ст.л. його залити склянкою окропу. Пити зранку та ввечері до їжі. Настій ромашки теж чудово допомагає від гіркоти в роті. 1 ст.л. аптечної ромашки залити склянкою окропу, настояти й пити тричі на день по склянці за півгодини до їжі.
Валентина ГАРКАВА.