Серед хвороб горла перше місце посідає ангіна. Вона передається повітряно-крапельним шляхом, а отже, варто комусь у родині занедужати, і виникає загроза всій сім’ї. Для цього досить чхання, кашлю хворого, користування його столовим прибором, рушником тощо.
Якщо недуга перебігає легко, то за умови дотримання рекомендацій лікаря можна сподіватися на зникнення симптомів (біль у горлі, жовтий наліт на гландах і язиці, головний біль, неприємні відчуття у м’язах і суглобах, а в дітей навіть блювота і біль у животі) за тиждень, на одужання — за 2 тижні. Діагноз — вірусна чи бактеріальна ангіна — встановлюють за результатами бактеріологічного аналізу (мазок з горла) та аналізу крові. «Бабусиного» лікування та льодяників від болю в горлі недостатньо, лікар призначає антибіотики, ультрафіолетове опромінення й інші процедури, інакше справа може закінчитися видаленням гланд, що не минає безслідно для організму. Крім того, ангіна може дати ускладнення на нирки і серце.
Фарингіт — теж переважно зимове захворювання. Проявляється болем при ковтанні, сухим кашлем, загальним нездужанням. Підвищується температура, болить голова, слизові оболонки горла червоніють, вкриваються плівкою, з’являються гнійні виділення. Так само, як із ангіною, фахівці розрізняють вірусний та бактеріальний фарингіт і призначають додаткові обстеження. Незалежно від походження недуги корисною буде дієта, що не спричиняє додаткового подразнення горла. Не шкодуйте часу на полоскання антисептиками (слабким розчином марганцівки, фурациліном). Цю процедуру можна робити щогодини. Пийте більше лужної мінеральної води без газу, чаї з м’яти, звіробою, ромашки і зелений чай. У разі коли аналізи підтвердили, що фарингіт спричинили бактерії, лікар призначить антибіотики.
А чи в наших силах запобігти недугам? Прислухайтесь до порад фахівців.
- Частіше мийте руки, бо близько 90 відсотків простудних хвороб проникають в організм за їх «допомогою».
- По змозі обмежуйте фізичні навантаження, бо перенапруження знижує імунітет, що особливо небезпечно під час епідемії.
- Важливу роль у захисті здоров’я відіграє харчування. Більше зелені й цитрусових (вони містять вітамін С), горіхів — волоських, кедрових і фундуку, олії. Із м’яса надавайте перевагу курятині, індичатині й молодій яловичині. Спрагу ж угамовуйте трав’яними чаями, напоями з журавлини і такими, що не містять кофеїну. І не забувайте — дещо з продуктів треба обмежити. Зокрема не захоплюйтеся хлібом і макаронними виробами, жирною їжею і прянощами.