Артеріальна гіпертензія (гіпертонія, підвищений кров’яний тиск) — захворювання з нерідко безсимптомним перебігом. Це пов’язано з тим, що поступово організм адаптується до підвищеного тиску, і людина почувається нормально.
Однак якщо показники тиску хронічно перевищують 140/90 мм рт. ст., це загрожує серйозними ускладненнями в роботі серця, мозку, нирок, а також очей. Зокрема гіпертензія провокує порушення очного тиску, що в свою чергу може спричинити розвиток глаукоми.
Це захворювання характеризується хронічним перебігом, постійним або періодичним підвищенням внутрішньоочного тиску з розвитком типових дефектів у полі зору, зниженням гостроти зору на тлі дистрофічних змін у дренажній системі ока, блокадою шляхів відтоку внутрішньоочної рідини, а щонайгірше — призводить до відмирання зорового нерва, отже, сліпоти. Назва «глаукома» (від грец. — ясно-зелений) походить від того, що іноді ділянка зіниці ураженого такими процесами ока має жовтувато-зеленуватий колір.
Підступність глаукоми в тому, що нерідко захворювання розвивається поступово, знижуючи гостроту і якість зору повільно. Серед симптомів — головний біль та біль в очах, їх утома. Таким явищам хворі, на жаль, не надають значення, списують на загальний стан організму й вчасно не звертаються до лікаря. Тож процес утрати зору може тривати кілька років. І пацієнт зауважує, що із зором щось не так, запізно, коли вже практично осліп. Таку «повільну» форму глаукоми на ранніх стадіях можна діагностувати тільки під час офтальмологічного обстеження. Інші форми зазвичай супроводжуються болем і явними зоровими порушеннями, зокрема періодичним затуманенням зору, появою ореолів навколо джерел світла, болем у надбрівній і скроневій ділянках. Можливий гострий напад — різке підвищення внутрішньоочного тиску, що може супроводжуватися нудотою і загальним погіршенням стану. У такому разі допомога має бути надана найближчої доби, інакше існує загроза сліпоти.
Ризик розвитку глаукоми, особливо на тлі артеріальної гіпертензії, значно зростає з віком. Тому після 40 років слід щорічно навідуватися до офтальмолога. Правильне і своєчасне лікування дає задовільні результати і забезпечує хворим збереження зорових функцій роками й десятиліттями.
Микола КРАВЧУК, лікар-офтальмолог вищої категорії.