Кухня — одне з найвідвідуваніших місць у будинку. А підлога в ній — одне з найбільш забруднюваних. Тому вона повинна бути міцною, стійкою до стирання, водостійкою і водночас добре митися, а ще, звісно, декоративною.
Один із найбільш практичних варіантів кухонного покриття — керамічна плитка: міцна, красива, не вицвітає, легка в догляді. Керамічне покриття просто поєднати в одному стилі зі стінами та кухонними меблями.
Дуже популярна комбінована підлога з поєднанням кількох матеріалів, наприклад, плитки і скла тощо. Під склом іноді роблять заглиблення, заповнені декоративними матеріалами: красивим камінням, штучними квітами або сухоцвітами, мушлями. Часто в них установлюють точкові світильники, і вони підсвічують підлогу зсередини. Нерідко покриття ділить кухню на функціональну та обідню зони. У робочій кладуть плитку, а в обідній — дерево, ламінат тощо. Комбінування покриттів особливо виручить там, де господарі не можуть визначитися, що обрати, чи прагнуть поєднати зручність і комфорт. Цікаво виходить, коли плитка для підлоги дублює кухонний «фартух». Але плитка має мінус — це холодний матеріал. Навіть якщо звикли ходити в капцях та шкарпетках, це не рятує, бо плитка робить холоднішим і саме приміщення. Тому кладуть її, лише встановивши систему «тепла підлога». Майте також на увазі, що кахлі слизькі.
Певно, найпрактичніший вид покриття для кухні — лінолеум. Термін його служби 8—10 років. Він забезпечує надійну звуко- й теплоізоляцію. Але бажано придбати покриття категорії «комерційне», призначене не тільки для побуту, а й установ, і тому дуже міцне. Для холодної кухні краще купувати лінолеум із шаром утеплювача або добре утеплити підлогу. Лінолеум добре миється, не боїться синтетичних засобів і простий у роботі. Величезне розмаїття кольорів та візерунків дасть змогу підібрати покриття на будь-яку кухню.
Прихильники природних матеріалів спиняють вибір на натуральних дерев’яних підлогах (паркет, дошка тощо). Така підлога доречна там, де кухонні меблі виготовлені з натуральної деревини. Дерев’яні покриття мають тривалий термін експлуатації, але потребують регулярного догляду й обережного поводження, та й недешеві. На кухні дерев’яну поверхню слід покрити кількома шарами лаку або іншого захисного матеріалу.
Ламінат — недороге синтетичне покриття, що імітує натуральні оздоблювальні матеріали, однак дешевший та стійкіший до зовнішніх впливів, щоправда, вразливий до вологи. Легкий та швидкий у роботі. Його можна встановити разом із теплою підлогою. Це теж прийнятний варіант. Найпопулярніший ламінат, декорований під натуральну деревину.
Варто згадати і про інші типи покриття: корок, наливну підлогу, природний камінь, ковролін.
Коркове покриття виготовлене з екологічних матеріалів, має респектабельний вигляд, але коштує недешево. Корок дуже теплий, має високу звукоізоляцію та антиалергічні властивості, не боїться вологи, відштовхує пил. Однак якщо на нього потраплять краплі жиру тощо, відмити їх нелегко. Наливна підлога — це матеріал, схожий на рідкий лінолеум. Вона стійка до механічних пошкоджень, витримує величезні навантаження, без швів, структура ідеально рівна. Недолік — зняти її дуже складно. Красивий вигляд мають мозаїчна і кам’яна підлоги. Ковролін, попри практичність, для кухні не підходить. Жир і часточки їжі вичистити з нього непросто. До того ж він боїться вологи. Водночас перевага ковроліну — невисока ціна.
У маленьких кухнях радять робити однотонну підлогу. Великі візерунки підійдуть для приміщень із чималою площею.
Аліна ЗАЯНЧКОВСЬКА, дизайнер.