За даними ВООЗ, запалення легень, або пневмонія, — захворювання, що належить до 10 найбільш частих причин смерті у світі. Грип та інші вірусно-респіраторні інфекції, зазвичай поширені в холодну пору року, часто спричиняють ускладнення – загострення хронічних захворювань, розвиток нових, зокрема й у легенях. Однак берегти легені слід будь-коли, бо «підхопити» пневмонію можна не лише через холод або спеку, а й внаслідок забрудненого повітря, куріння, інфекцій, які циркулюють постійно, як-от пневмокок.
Будь-які ускладнення ГРВЗ, у тому числі пневмонія, без кваліфікованих, саме медичних заходів нерідко призводять до трагічних наслідків. Тому ризиковано, а то й неприпустимо вдаватися до самолікування та народних засобів. Останні можна застосовувати хіба що для реконвалесценції — в період остаточного одужання, водночас з проведенням лікувальної дихальної гімнастики, фізіотерапевтичних процедур, масажу, загального зміцнення організму.
Вакцинація проти пневмококової інфекції, на жаль, не включена до Календаря профілактичних щеплень України, відтак ця медична процедура є не обов’язковою, а лише рекомендованою. Але дуже бажана для дітей перших 2-х років життя, а також показана дітям старше 2-х років і дорослим з груп ризику (ослабленим, літнього віку). У нашій країні зареєстровано пневмококову вакцину (патентовані назви: «Сінфлорікс», «Превенар») виробництва Бельгії, Великої Британії, Франції. За інформацією Центру громадського здоров’я МОЗ України, «зробити щеплення можна відповідно до Інструкції застосування вакцини у приватних медичних закладах за власні кошти». Орієнтовна ціна — від 816 до 986 грн. Однак вакцинацію доцільно все-таки проводити за рекомендацією та під контролем лікаря-фахівця.
Олександр ОБОДНІКОВ,
лікар-пульмонолог, кандидат медичних наук.