Хочу подарувати землю, уклавши відповідний договір, але нормативну оцінку ділянки не проведено. Чи можливо скласти договір, використовуючи експертну оцінку?
С.Юдін. Запорізька область.
Відповідно до ст.201 Земельного кодексу України залежно від призначення та порядку проведення грошова оцінка земельних ділянок може бути нормативною і експертною.
Нормативну використовують для визначення розміру земельного податку, втрат сільсько- й лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо.
Експертну грошову оцінку використовують при укладенні цивільно-правових угод щодо земельних ділянок.
Оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття у дарунок нерухомого майна, здійснюється згідно з положеннями ст.174 Податкового кодексу України (далі – ПК).
Об’єкти дарування, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковують згідно з правилами, встановленими розділом IV для оподаткування спадщини (п.174.6 ст.174 ПК).
Згідно з положеннями ст.7 Закону про оцінку майна при спадкуванні земельної ділянки, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою, оцінку земельної ділянки не проводять.
Відповідно до пп.174.2.1 п.174.2 ст.174 ПК за нульовою ставкою оподатковують:
* об’єкти спадщини (в тому числі земельні ділянки), успадковані членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення;
* вартість власності, зазначеної в пп.а (?) п.174.1 ст.174 ПК (об’єкти нерухомості, в тому числі земельні ділянки), успадкованої особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти чи дитини, позбавленої батьківського піклування, є дитиною-інвалідом.
Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважають її батьків, чоловіка або дружина, дітей фізичної особи, у тому числі усиновлених (пп.14.1.263 п.14.1 ст.14 ПК).
Члени сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення – її рідні брати і сестри, баба та дід з боку матері й з боку батька, онуки.
Водночас у разі спадкування будь-яких об’єктів спадщини, які оподатковують за нульовою ставкою, оціночну вартість таких об’єктів із метою оподаткування не визначають (п.174.8 ст.174 ПК).
Враховуючи, що об’єкти дарування оподатковують згідно з правилами, встановленими для оподаткування спадщини, подарунки від родичів першого та другого ступенів споріднення також оподатковують за нульовою ставкою.
Якщо об’єкти, подаровані платнику податку, оподатковують за нульовою ставкою, оціночну вартість таких об’єктів із метою оподаткування не визначають.
У вашому випадку цивільно-правовою угодою є договір дарування земельної ділянки. Тобто за чинним законодавством ви можете оформити договір дарування, використовуючи експертну оцінку.
Яна РОМАСКЕКО, юрисконсульт.