Для захисту очей від шкідливого впливу ультрафіолету, взагалі яскравого освітлення зазвичай користуємось сонцезахисними окулярами. Як їх вибрати?
Природа наділила нас здатністю захищатися від ультрафіолетового випромінювання: забезпечила бровами і віями, навчила примружувати очі, від чого зіниці звужуються. Але коли ми в темних окулярах, цей механізм відключається: зіниця, «обманута» відсутністю прямого сонячного світла, замість природної реакції (звуження), навпаки, починає розширюватися. Важливо розуміти, що окуляри темні й сонцезахисні – не одне і те саме: темні захищають око від видимого світла, а від ультрафіолету – особливий хімічний склад матеріалу лінз або покриття, нанесеного на їхню поверхню. Неякісні лінзи темних окулярів пропускають УФ-випромінювання, що потрапляє на рогівку, кришталик і сітківку ока. Тому вони вдвічі небезпечніші. Тож краще бути без окулярів, ніж у таких.
Вибираючи сонцезахисні окуляри, слід враховувати такі важливі параметри: показник УФ-захисту і заломлення; показники ступеня захисту від сонячного світла; матеріал, з якого виготовлені лінзи, їх колір; забарвлення й форму оправи; дані виробника.
Показник УФ – один із основних параметрів, на який у першу чергу слід звернути увагу при виборі окулярів. Ультрафіолет має 2 основні хвилі випромінювання: UVA і UVB (довжина яких – від 300 до 380 нм). Небезпечніші промені типу В. Окуляри з надійним захистом від B-променів маркують символом «UV-400», що позначає найвищий ступінь захисту.
Важливий параметр – рівень затемнення: 25, 50 і 75%. Варто мати на увазі, що рівень затемнення не пов’язаний зі ступенем захисту від ультрафіолетового випромінювання.
Тобто навіть майже прозорі лінзи можуть забезпечувати стовідсотковий захист, а найтемніші – зовсім не захищати. У наших краях достатньо лінз із затемненням 50%.
Щодо забарвлення лінз – значні відхилення від природного кольору шкідливі для очей. Зокрема червоні лінзи блокують зелений колір, а зелені – червоний, тому вони не підходять водіям. Для щоденного використання найкращі лінзи коричневого, сірого і сіро-зеленого кольорів. Оптимальні – відтінки сірого з рівномірним забарвленням лінз.
Більшість виробників пропонують скляні та пластикові лінзи. Пластикові вважаються практичними і зручними для носіння. Правильна обробка матеріалу дає їм безліч переваг, як-от: малу вагу, можливість нанесення антистатичного покриття і покриття «антивідблиск», ударостійкість, довговічність.
Користуватися сонцезахисними окулярами ввечері шкідливо, адже зіниці будуть постійно розширені, через що порушується відтік внутрішньоочної рідини. Перспектива такого використання сонцезахисних окулярів – погіршення зору.
Серед нас трапляються люди, чиї очі нормально сприймають ультрафіолетові промені. Якщо ви не належите до цієї категорії, з’ясуйте у професіоналів особливості ваших очей і дослухайтеся до їхніх порад. Вибираючи окуляри, обов’язково приміряйте їх. Вони мають бути зручними (не сповзати на кінчик носа), а завушники не тиснути на скроні. Придбайте для окулярів спеціальний чохол і полотнинку для протирання лінз.
Микола КРАВЧУК, лікар-офтальмолог вищої категорії.