…Уперше в своєму житті він ішов від літака по довгій килимовій доріжці. В бориспільському аеропорту його зустрічали державники, численні журналісти, мама, брати. Були гарячі обійми, теплі слова. Вітали як героя. Саме таким він і був, здолавши довгу, нелегку космічну дорогу. 19 листопада 1997 року на космодромі у Флориді на мисі Канаверал стартував космічний корабель «Шаттл». Разом із чотирма американськими та одним японським астронавтами на його борту був українець. Він став першим космонавтом незалежної України, повернувшись додому зі славою для своєї рідної країни. 15 діб 16 годин 35 хвилин 1 секунду тривав той політ. Так здійснилася мрія хлопчика з буковинського села — він підкорив космос.
Наша порадницька родина гордиться знайомством з людьми, котрі побували на гостині, даруючи усім нам розкіш спілкування. Та чи й можна не гордитися тим, що поріг «Порадниці» переступали великі Микола Амосов та Олександр Шалімов, Борис Олійник та Анатолій Паламаренко, Ніна Матвієнко і Раїса Кириченко, Анатолій Авдієвський й Вадим Крищенко та багато-багато інших достойних людей, котрі творять славу України.
Після того, як на порадницькій гостині побував льотчик-космонавт, Герой України Леонід Каденюк, стала багатшою ще на одне знайомство, можна сказати, космічне.
ПРО ШЛЯХ ДО КОСМОСУ
За кілька років після відбору я зрозумів, що здоров’я нам потрібне не стільки для того, аби полетіти в Космос, скільки для самої підготовки до польоту. Окрім усього іншого, треба було дуже багато вчитися: нас готували як медиків, біологів, астрономів, астрофізиків, геологів. А ще командир корабля чи орбітальної станції повинен досконало знати бортові системи, причому — на «відмінно». Проходили всілякі випробування і в барокамерах, термокамерах, сурдокамерах, центрифугах. На останніх нас випробовували, як переносимо великі перевантаження. А були ж вони десятикратні. Це — на межі людських можливостей.
ПРО ЗЕМЛЮ
Перші два-три дні перебування у Космосі — це суцільні враження — нові, досі не звідані. Поглянувши вперше в ілюмінатор відразу після старту, побачивши Землю, я не втримався від цього фантастичного видовища і сказав командиру екіпажу, котрий був поруч: «Кевіне, отепер я бачу, що вона дійсно кругла». Але дещо мене й стривожило дуже — надзвичайно тоненький прошарок атмосфери, в якому існує наша планета. Загалом із Космосу вона видалася такою беззахисною, надзвичайно вразливою, бо єдиний захист для неї — отой тоненький прошарок атмосфери. У разі якихось космічних катаклізмів ніщо не зможе захистити Землю. А ще наше, м’яко кажучи, недбале ставлення до екології, довкілля додає свого.
ПРО ВІРУ
Я — віруючий, але вірю не в те, в що наші дідусі й бабусі. Вірю в існування Вищого Розуму, і космічний політ додав упевненості у моїй вірі, у тому, що наша прекрасна планета створена ним. Бо тільки Вищий Розум міг створити таке диво, з цими фізичними умовами, з такою біосферою. Нам треба дуже бережно ставитися до неї. Але ж ядерна зброя, бактеріологічна, хімічна спрямовані не просто проти людини, а проти всього живого на нашій планеті, проти неї самої. Це страшний злочин, час людству схаменутися, роззброюватися, а не роздмухувати все нові й нові конфлікти та війни.
ПРО МАЙБУТНЄ ДІТЕЙ
Вважаю, що дітей не слід змушувати до якоїсь професії, брати на себе відповідальність вирішувати їхню долю. Інша справа підказати, підштовхнути, щоб особистість розвивалась, мрія якась зародилася. Не обов’язково про космонавтику, у світі так багато всього цікавого та незвіданого, заради чого варто і жити, і діяти.
ПРО НАЦІОНАЛЬНУ ІДЕЮ
От зараз багато говориться про українську національну ідею — скільки людей, стільки й думок. Може, й не треба її шукати? Я побував у багатьох країнах, проте не чув, аби хтось шукав, наприклад, французьку національну ідею чи німецьку. Просто економіка має бути міцною, щоб людям добре жилося. Оце й буде нашою національною ідеєю. Тоді думки людські стануть кращими і патріотизм — вищим. Треба зміцнювати державу, бо і від цього залежить ставлення громадянина до неї.
Квітень, 2007 рік.
Повну версію порадницької гостини з Леонідом Каденюком можна прочитати в книжці “Порадницька гостина. Історії життя та успіху. 2006 – 2016”.
Автор та ведуча проекту
Тетяна Власюк.
… Леонід Костянтинович пішов із життя 31 січня 2018 року. Світла пам’ять великій людині, першому космонавтові незалежної України.