У зв’язку з народженням дитини багатьом батькам до списку потрібних покупок слід додати автокрісло. Чому це так важливо? Під час руху автомобіля трапляється різне: різке гальмування, занос машини, аварії. Тож, як кажуть, береженого і Бог береже. Коли дитина в дитячому автокріслі, це більш ніж утричі підвищує її шанси вижити в автокатастрофі.
Краш-тести, які моделюють ситуацію ДТП із пасажирами-манекенами, свідчать, що пристебнута ременем дитина-манекен при зіткненні навіть на відносно невисокій швидкості (50-60 км/год.) небезпечно травмується об переднє сидіння, після чого її штовхає назад, нерідко навіть викидає з машини. Коли дорослий тримає дитину перед собою, розвиток подій дещо інший, але також небезпечний. Адже дорослого при зіткненні за інерцією також кидає вперед, що призводить до травмування дитини об спинку переднього сидіння.
Автокрісло ж міцно зафіксоване, і пристебнута дитина в ньому може почуватися в безпеці. Воно потрібне ще й для того, аби водій не відволікався, адже це заважає сконцентруватися на дорозі.
Купуючи такі крісла, найперше слід враховувати вік і вагу дитини. Залежно від цього їх ділять на групи.
Група 0 – для новонароджених (до 6-9 місяців, вага дитини – до 10 кг). Це люлька, в якій лежить малюк. Встановлюють її на задньому сидіння боком. Кріплення – за допомогою ременів безпеки автомобіля.
Група 0+ розрахована на дитину до 1 року чи 14 місяців (вага – до 13 кг). Дитя в такому кріслі напівлежить. Крісло встановлюють спинкою по ходу руху. Адже дитячий хребет іще формується, шия слабенька, а голова важка. Тож при зіткненнях положення «проти ходу руху» найнебезпечніше.
Якщо дитині виповнився рік, її вага – 9 кг або більше, то вибирайте автомобільне крісло групи 1. Встановити його можна по ходу руху, щоб дитина дивилася у вікно. Нахил спинки регулює режим сну. Таке крісло можна використовувати, доки дитина набере до 18 кг і виросте до 1 м (приблизно 4 роки).
Група 2 – крісла на вагу до 25 кг і зріст до 120 см (6-7 років). Регульовані і спинка, й підголівник.
Група 3 розрахована на вагу дитини 22-36 кг, вік до 12 років, зріст до 135 см.
Автомобільне крісло – річ недешева, тож розроблено гібридні моделі, які об’єднують характеристики окремих груп. Вибираючи його «на виріст», зверніть увагу на те, чи можна регулювати кут нахилу спинки і чи можна згодом відстебнути внутрішній ремінь.
Різняться такі крісла за видами кріплення: це можуть бути ремені безпеки та isofix-системи. Така система передбачає наявність замків у кріслі та вмонтованих скоб у сидіння автомобіля. Перевірте наявність скоб для isofix-кріплення у вашому автомобілі. Плюс цієї системи – з нею легко закріпити дитяче автокрісло. Мінус – дорожча ціна.
На кріслі, що відповідає європейським стандартам безпеки, є маркування ЕСЕ R44/03 або ЕСЕ R44/04. Усі відомі компанії прагнуть відповідати їм.
Автокрісла треба правильно встановлювати. Як з’ясували експерти американського Центру автомобільної безпеки, діти захищені найкраще, коли їх крісло розташоване позаду незайнятого сидіння, а якщо це неможливо, то позаду найлегшої людини в авто. Інакше зростає ризик тяжких травм у разі ДТП, особливо за удару автомобіля ззаду.
Нехай всі неприємні історії на дорозі вас оминають, але не легковажте небезпекою. Навіть якщо впевнені у своєму вмінні керувати авто, ви не можете бути впевнені у людях, які їдуть вам назустріч. Бережіть себе і своїх близьких.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.