Довіра та недовіра — це дві здорові сторони одного цілого. Довіра людей базується на маленьких речах і знаках, якими людина щодня маркує власну довіру. Рівність у стосунках, коли ви однаково віддаєте щось одне одному — це про повагу, але разом із тим і про довіру.
Але від сліпої довіри краще відмовитися. Адже коли ми на все заплющуємо очі й перекладаємо відповідальність на партнера, бо довіряємо йому, це може стати зручним способом до маніпуляції та газлайтингу — тобі говорять, що все добре й чудово, а паралельно використовують.
Складові довіри:
• межі, які не мають порушуватися;
• надійність;
• відповідальність.
Довіра — це рух. Рух «до» — до когось, до чогось. Цей процес базується на тому, як я вчуся будувати цю довіру з різними людьми. Якщо з учителями було непросто — з іншими фігурами авторитету також може бути складно. Якщо з батьками вийшло побудувати довіру, то може все бути й легко. Довіра повинна мати місце для сумніву. Вона не має бути сліпа.
Базова довіра до світу базується на нашій довірі до того, що наші близькі говорять нам про світ. Наші батьки лізуть зі шкіри, щоб запхати нас у хороші виші, перевіряють, із ким ми зустрічаємося, годують корисною їжею. Але зараз ми розуміємо, що світ не діє за правилами. Наша довіра до світу підірвана, бо світ нас обманув.
ЯК ДОВІРЯТИ МАЙБУТНЬОМУ
- Зараз треба дати собі право не довіряти майбутньому та згадати про недовіру світові.
- Перед тим, як іти вперед, зрозуміти місце, де ти є зараз.
- Надати сенс тому, що відбувається. Проговорити це з найближчими людьми. Іноді треба проговорити все, що ще не розумієш, щоби воно стало звичайним і припинило тебе їсти зсередини. Тобто будувати майбутнє тут і тепер.
ЯК ПОВЕРНУТИ ДОВІРУ ДО СЕБЕ
- Часом ми самі заганяємо себе в некомфортні обставини, зраджуємо себе.
- Тут треба обирати стовпи довіри та працювати з кожним із них. Потрібно сказати «ні» собі, а потім — іншим. Багато хто з нас звик тримати себе в лещатах, насильницьких межах. Треба бути до себе добрішими. Ми не просто так переходимо свої межі, іноді в нас просто немає вибору.
- Якщо зараз є бажання інакше ставитися до себе, треба починати виставляти кордони, охороняти їх і давати відсіч тим, хто хоче повернути твої старі кордони.
Пам’ятайте, довіра — це сукупність маленьких речей і в особистих стосунках, і в домі, і за його межами. І коли ми втрачаємо довіру, йдеться про втрати суми речей. Тому потрібно зробити багато маленьких кроків, щоб цю довіру повернути.
Подкаст «Простими словами», журналіст і письменник Марк Лівін та психологиня напряму емоційно-фокусованої терапії пар Софія Терлез.
Джерело: The Village.