Літні канікули, яких так чекали діти, пролетіли, як один день. І ось уже розпочався новий навчальний рік. Навантаження наших школярів дуже серйозне. Часто вони не можуть впоратися з ним самотужки, тож батьки, яким хочеться, аби їхня дитина була найкращою в класі, звертаються по допомогу до репетиторів. Іноді наслідком надмірного навантаження стає фізична і психологічна перевтома. Як її виявити, а головне – подолати?
Із фізичною впоратися легше. Потрібно висиплятися, відпочивати, дихати свіжим повітрям. А щоб відновитися після розумового виснаження, необхідно скоригувати темп життя і навантаження дитини.
Якщо вона стала примхливою, дратівливою чи агресивною, хоч раніше таких рис не помічали, – це перший сигнал для батьків. Неуважність – також наслідок перевтоми. Крім зазначених проблем, погіршуються сон і апетит, з’являються синці під очима, а також шкідливі звички (гризти нігті, смикати волосся).
Перевтома – це значно серйозніше, ніж може здатися на перший погляд. Зокрема виснаження нервової системи, невроз, зниження імунітету, поява хронічних захворювань. Потрібно дуже обережно підбирати додаткові заняття для своєї дитини. Якщо вона, попри ваші зусилля, не опановує шкільну програму на «відмінно», не варто наймати репетиторів. Нехай краще школярик буде здоровим хорошистом, аніж хворим відмінником. Усі діти мають різні здібності. Можливо, більш успішним однокласникам шкільне навантаження дається легше, натомість ваше дитя може проявити себе в спорті чи творчості. Вибираючи секцію чи гурток, враховуйте бажання дитини, а не власні амбіції.
Дуже важливі для здоров’я щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Часто дітей доводиться майже виганяти на вулицю, адже вільний від уроків час вони воліють проводити за комп’ютером та іншими гаджетами.
Розпорядок дня, особливо для школярів молодших класів, також відіграє важливу роль у нормальному розвитку дитячого організму. Прокидатися, їсти, навчатися, гуляти, засинати потрібно в один і той самий час щодня. Особливо важливо вчасно лягали спати, адже повноцінний відпочинок – запорука хорошого настрою і здоров’я.
За високих розумових і фізичних навантажень подбайте про повноцінне харчування. Раціон має бути багатий на тваринний білок (м’ясо, риба, сир), складні вуглеводи (хліб, цільнозернові каші), вітаміни (овочі, фрукти, ягоди, горіхи).
Якщо симптоми перевтоми тривають понад 2 тижні, у дитини безсоння (або, навпаки, надмірна сонливість), синці під очима, головний біль, це привід звернутися до лікаря. Можливо, він призначить курс вітамінів.
А батькам у цей період потрібно бути дуже терплячими, адже підтримка і любов близьких людей лікує.
Наталія ГАВРИЛЕНКО.