Серед багатьох способів самовираження та протиставлення іншим у молодіжному середовищі особливе місце належить специфічній мові, яку ще називають сленгом. І хоч до не завжди зрозумілих слів люди ставляться по-різному, однак загалом суспільство уже давно змирилося з цим явищем і сприймає його якщо й не схвально, то принаймні без осуду. Словом, хоч би чим дитя бавилось, аби не плакало.
Заради справедливості маємо визнати, що не тільки молоді, а й кожній соціальній групі притаманний певний сленг (програмістам, музикантам, автолюбителям тощо), спілкуючись на якому, її представники краще розуміють одне одного. Існує також безліч слів, запозичених з інших мов, які стали для нас нормою. Наприклад, вечірку дуже часто називають «паті», а спеціально відведену зону в приміщенні біля входу в офіс, готель, ресторан – «ресепшн».
Тож, напевно, у молодіжному сленгу немає нічого поганого, якщо, звичайно, доречно його вживати і не запобігати нецензурним словам. Адже навряд чи ви здобудете прихильність викладача або батьків друзів, заговоривши з ними такою «своєю» мовою.
Дехто з недосвідчених підлітків часто намагаються підвищити свій авторитет, «обдаровуючи» співрозмовників суцільним потоком словосполучень, які можна замінити двома-трьома словами, передавши при цьому всю суть. І лише зрідка додати соковитості сленгом. Таких людей називають «буквоїдами». Вони розмовляють тільки сленгом, не розуміючи змісту слів, і вважають себе модними. Насправді ж над ними інколи просто насміхаються.
Щоб не потрапити в прикру ситуацію, пропонуємо ознайомитися із найпоширенішими словами сучасного молодіжного сленгу.
Бро – брат.
Башлі – гроші.
Дезе – домашнє завдання.
Мажор – син (донька) багатих батьків; молоді люди, які ведуть розкішний спосіб життя.
Чувак – молодик, юнак.
Хом’ячок – комп’ютерна мишка.
Тазик – комп’ютер.
Рак – невдаха (натяк на «клешні замість рук»).
Лол – смішний, голосно сміятись.
Імхо – на мою думку.
Засипатися – коли багато домашніх завдань та перездач.
Врубитись, вдуплитись – зрозуміти.
Шпора – шпаргалка.
Профі – професіонал.
Вангую – передбачаю.
Шарити – розуміти.
Пруф – доказ.
Віктор МИРОНЕЦЬ.