Це свято з’явилося в Україні через буремні події на сході. Саме 14 березня 2014 року перші 500 бійців-добровольців Самооборони Майдану просто з центру столиці вирушили на полігон у Нових Петрівцях. Днем раніше у Верховній Раді прийняли Закон України «Про Національну гвардію України». Навчанням цих майбутніх резервістів Національної Гвардії керував генерал Сергій Кульчицький, на чолі з яким Перший батальйон невдовзі й приступив до виконання бойових завдань на сході.
Після трагічної загибелі генерала цей добробат назвали його іменем, а воїнів охрестили «кульчицькі». Попри те що під час навчання військова наука багатьом давалася непросто, у ході бойових дій добровольці продемонстрували справжній героїзм. Звісно, тоді своє плече чи не наймотивованішим українським захисникам підставили волонтери й усі небайдужі.
Саме за участі добробатів, частина яких була створена і з уродженців Донбасу, зокрема й тимчасово окупованих територій, у ворога відбили Лисичанськ, Сєверодонецьк, інші населені пункти Донеччини та Луганщини, не давши йому просунутися вглиб країни, поки ЗСУ оновлювалися й набували міці. Та були в добробатах, окрім перемог, і болючі втрати, зокрема під Іловайськом та Дебальцевим, а серед «кульчицьких» чимало життів забрала ще й страшна ДТП у січні 2015 року, коли, їдучи на ротацію, внаслідок зіткнення автобусу із КРАЗом 13 воїнів загинуло, а 18 отримали поранення.
За час, що відтоді минув, багато з воїнів стали контрактниками і продовжують боронити Україну, інші ж повернулися до мирного життя. Разом із ними 14 березня ми вже втретє відзначаємо День добровольця, встановлений Верховною Радою України «з метою вшанування мужності та героїзму захисників незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, сприяння дальшому зміцненню патріотичного духу в суспільстві, посиленню суспільної уваги та турботи до учасників добровольчих формувань та на підтримку ініціативи громадськості».
Низький уклін кожному з вас, честь і слава українським добровольцям!
Ольга ГОЙДЕНКО.