Страви із заморожених овочів давно посіли почесне місце в нашому зимовому меню. Чому їх варто купувати і як обирати?
БЕЗ СОЛІ, ЦУКРУ Й КОНСЕРВАНТІВ
Ніхто не сперечається: їсти або готувати овочі найкраще свіжими, щойно зірваними з грядки — тоді вони максимально зберігатимуть свої споживчі властивості, всі корисні речовини, яскравий смак і аромат. Проте взимку ми змушені споживати переважно тепличну продукцію, яка мало нагадує смачну сезонну. Залишаються ще два варіанти — віддати перевагу замороженій чи консервованій продукції. Остання має свої мінуси — магазинні «закрутки» часто містять надмірну кількість солі, цукру, та ще й шкідливі консерванти на додачу. Натомість заморожені овочі позбавлені цього баласту.
Завдяки технології швидкого заморожування вони залишаються соковитими. А ще такі напівфабрикати не треба нарізати й попередньо чистити, тож господині зекономлять час і гроші, адже весь придбаний продукт піде у справу і не матиме відходів. При заморожуванні втрата вітамінів буде мінімальною, крім того, на відміну від консервованих, такі овочі зберігатимуть первісний колір (інколи для цього їх попередньо бланшують).
У наших маркетах заморожену продукцію можна знайти за цілком прийнятною ціною, наприклад, 400-грамовий пакет популярної «Мексиканської суміші» вдалося придбати за 29 грн. Основні її складники: кукурудза, горошок, спаржева квасоля та солодкий перець, решта — за бажанням виробника. Щоправда, в усіх представлених у магазині варіантах зазвичай є морква. У нашій суміші, крім згаданого, була селера, боби червоної квасолі та цибуля.
ВАРТО ЗНАТИ
Кукурудза містить вітаміни А та групи В, а також залізо, магній і калій.
Зелений горошок містить антисклеротичні речовини — холін та інозит.
Морква завдяки високому вмісту каротину покращує зір.
Солодкий перець перевищує моркву за вмістом каротину й містить вітамін С.
Зручно зберігати «Мексиканську суміш» у морозильній камері за мінус 18 градусів за Цельсієм досить тривалий час — протягом двох років. Головне — переконатися, що під час транспортування та зберігання продукції в магазині температурний режим не було порушено.
МЕКСИКАНСЬКИЙ РЕБУС
Шкода, що такі овочі пакують у непрозорі пакети, тому роздивитися їх вміст можна хіба що вдома, вже під час приготування. І цілком може виявитися, що дешевших інгредієнтів — таких як морква — виробник поклав у пакунок більше, а дорожчих — солодкий перець — буквально крихти!
Цікаво, що жоден нормативний документ не зобов’язує виробника вказувати склад цієї суміші у відсотках. Хтось про це повідомляє в написах на пакуванні, а решта — не вважає за потрібне. У нашій суміші заявлений склад був такий: «морква, перець, спаржева квасоля, зелений горошок, кукурудза, селера, червона квасоля, цибуля». Теоретично першими мають зазначати ті складники, яких у пакеті більше. Та чи завжди виробники дотримуються цього правила?
Кілька років тому Центр незалежних споживчих експертиз «Тест» перевірив вміст замороженої «Мексиканської суміші» семи торгових марок, вітчизняних та закордонних, і переконався у нещирості декотрих виробників. В одному з пакетів замість вказаних на маркуванні 400 г продукції було лише 387. Лише один із виробників чесно вказав уміст свого продукту та відповідні пропорції: моркви — 20 відсотків, перцю — 20 тощо. Решта неправильно зазначили пропорції (чи не прохопилися про це жодним словом!) або з порушенням склали список інгредієнтів. Наприклад, у складі однієї з сумішей на першому місці була морква, на другому — перець і на третьому — квасоля. Це мало б означати, що з трьох вказаних складників найменше до суміші поклали квасолі. Та насправді аутсайдером виявився перець.
Із цим недешевим овочем взагалі детективна історія вийшла! Експерти з’ясували, що улюбленого нами солодкого перцю в пакетах від різних виробників у реальності було від 6 до 23 відсотків. Прикро, що жодного шансу з’ясувати це ще в магазині споживач не мав, тож не міг обрати саме ту суміш, яка йому подобається.
Наш мексиканський натюрморт виробники доповнили цибулею, яку додавали щедро й іноді — без попередження. У суміші різних торгових марок фактичний вміст цибулі сягав 4, 11 і навіть 17 відсотків. У кількох зразках продукції її не було зовсім.
Словом, наша «Мексиканська суміш» нагадувала, даруйте, кота в мішку. Траплялися в ній ще й зайві та невпізнані інгредієнти. На щастя, останні знайшли в невеликій кількості й лише в одному пакеті.
НЕ КУПУЙТЕ ОВОЧІ, ЩО ЗЛИПЛИСЯ ГРУДКОЮ
Як покупцю розгадати цей мексиканський ребус й обрати смачний і якісний продукт, не підкажуть і найдосвідченіші експерти. Зате кілька порад про те, як не принести з маркету зіпсований, вони можуть дати.
Пам’ятайте, що такі овочі не можна розморожувати і заморожувати знову. Якщо «Мексиканську суміш» зберігали правильно, вона буде твердою і розсипчастою. Якщо вміст пакунка злипся суцільною грудкою — отже, попри заборону, її піддавали повторному заморожуванню. Відмовтеся від купівлі такого товару.
Також переконайтеся, що пакування не пошкоджене. Далі поцікавтеся, чи не збіг термін придатності товару — знайдіть відповідні дати на маркуванні. Уважно прочитайте склад продукту: якщо інгредієнти вказані із зазначенням чітких пропорцій у відсотках, буде легше обрати той варіант суміші, яка вам до смаку.
Звертайте увагу на рекомендації виробника щодо приготування страв із таких овочевих сумішей. Зазвичай перед термічною обробкою їх не треба розморожувати — достатньо одразу кинути в окріп.
Інна ПОЛЯНСЬКА.