Хоча пора нині ще весняна, однак для садівників це чи не найспекотніші дні. Адже від того, як подбаєте про сад о цій порі, залежить майбутній урожай.
ПРИМОРОЗКИ
Дуже небезпечні цієї пори приморозки. До них чутливі персики, абрикоси та інші кісточкові, а також смородина. Для боротьби з цим застосовують переважно такі заходи, як обкурювання (димлення), обігрівання та змочування водою. Але всі вони, на жаль, клопітні. Димлення полягає в тому, що шар диму перешкоджає втраті тепла. Димові купи роблять із хмизу, соломи, сіна, сухої хвої, гною, садового сміття, вологих гілок тощо. У верхній частині купи має бути матеріал, що погано горить. Купи розкладають заздалегідь на відстані 10-15 м одна від одної.
Горіти вогнища мають не менш як 3-4 год. Також у продажу є спеціальні димові шашки.
Спосіб дощування ґрунтується на тому, що при утворенні льоду виділяється тепло. Дощування починають, якщо температура опускається до 0 градусів, і роблять до її підвищення. Воно повинно бути дрібно-крапельним, тобто з мінімальними витратами води. Якщо такої системи для поливу у вашому саду не передбачено, можна розставити по периметру крони ємкості з водою. Також корисно полити пристовбурні круги. Не забувайте й прополоти та замульчувати їх шаром 8-10 см, внесіть добрива та полийте сад.
На початку розпускання бруньок сад обприскують 3-процентною бордоською рідиною проти парші (300 г мідного купоросу і 400 г свіжогашеного вапна на 10 л води) та інших хвороб. Струшують на підстилку таких шкідників, як пильщик, довгоносик, малиновий жук та яблуневий квіткоїд із подальшим їх знищенням.
Помітивши на аґрусі ознаки борошнистої роси, обробіть кущі розчином кальцинованої соди (50-60 г на 10 л води), додавши туди трохи мила. Не забувайте, що рослини не можна обприскувати хімічними препаратами в період цвітіння!
Під час розпускання бруньок та цвітіння чорної смородини видаляють уражені махровістю бруньки, гілки, а за необхідності викорчовують цілі кущі. Надалі вибирайте здоровий посадковий матеріал.
Проти кокомікозу, парші, кучерявості, моніліозу, антракнозу, септоріозу та інших хвороб дерева перед розпусканням бруньок обприскують розчином залізного купоросу (100 г на 10 л води).
ЩЕПЛЕННЯ
У травні можна щеплювати та перещеплювати дерева малоцінних сортів. Закінчуються оптимальні строки посадки плодових дерев. Найвразливіше місце саджанців – коренева система. Найменше підсушування – і саджанець довго приживатиметься чи засохне. Перед посадкою корені можна на кілька годин занурити у воду. Кожне деревце після посадки полийте (5-10 л на саджанець). Після поливу ґрунт бажано замульчувати торфом, тирсою чи перегноєм.
ПІДЖИВЛЕННЯ
Підживлюють дерева перед цвітінням. Це може бути зокрема сечовина: 15-20 г на 1 кв. м пристовбурного круга чи 20-30 г на 10 л води. І ще підживлюють двічі – через 5-6 днів після цвітіння і повторно за 25-30 днів.
ІНШІ РОБОТИ
Не забудьте про ловчі пояси! Де треба, встановіть кілки та шпалери. Не залишайте на деревах сухі, підморожені та хворі гілки – вирізуйте їх, захопивши кілька сантиметрів здорової тканини.
Ретельно обробіть суницю. Видаліть старе й хворе листя, прополіть та підживіть рослини сечовиною або аміачною селітрою. Можна закласти нову плантацію суниці.
Приваблюйте до саду комах-запилювачів. Для цього вздовж парканів та в інших місцях висійте нектароноси: гірчицю, конюшину, кріп, календулу, пижмо, чорнобривці, кмин, м’яту та інші пряні рослини.
Іван СИМАКОВ, садівник.