Квітка Цісик… На жаль, у багатьох наших співвітчизників це ім’я і досі не викликає жодних асоціацій. Шкода, що не цінуємо своє, не чуємо голос талановитої співачки, яка витратила сотні тисяч доларів власних коштів на популяризацію української пісні у далекій Америці та всьому світі.
Молодша дочка в родині Цісиків із чарівним іменем Квітка народилася в США в родині емігрантів 4 квітня 1953 року. Мати Квітки — із старовинного львівського роду Левів. Батько — відомий скрипаль, музичний діяч і педагог. Вони прищеплювали дітям любов до музики. Квітка опанувала фортепіано і скрипку.
У неї був дивовижний, рідкісної краси голос. Любила співати для друзів і знайомих, але ще більше хотіла заспівати для всієї України. І робила все, аби ця мрія здійснилася. Дівчина багато й старанно відточувала свій талант. Тож його не могли не помітити: привабливої зовнішності дівчину з прекрасними вокальними даними запросили знятися в кінофільмі «Ти — світло мого життя». І хоча роль була другорядною, Квітка Цісик виконала там кілька пісень. Спів Кейсі (псевдонім Квітки) був такий енергійний, сповнений такого вогню і любові, що саме ця пісня отримала високу нагороду — премію Оскар 1978 року.
Участь у фільмі стала певною віхою і в особистому житті Квітки. На зйомках вона познайомилась із своїм другим чоловіком Едвардом Раковичем, який згодом став продюсером концертних виступів співачки. Він же буде автором аранжувань усіх пісень із другого україномовного альбому «Два кольори» (1989). Перший альбом під назвою «Квітка» співачці допоміг випустити перший чоловік Джек Корнер — музикант, композитор, аранжувальник. На цих дисках голосом Квітки Цісик зазвучали популярні пісні того часу Ігоря Шамо, Олександра Білаша, Володимира Івасюка, Ігоря Білозіра, улюблені народні пісні.
Загалом же в історію американської легкої музики Квітка Цісик увійшла як «голос, що найчастіше звучить у світі». Чому так вийшло? Вона брала участь у створенні акустичного іміджу всесвітньовідомих корпорацій, зокрема, і «Ford Motors». Вважала цю роботу цікавою, до того ж, вона приносила значні прибутки, гроші, які співачка вкладала у свою мрію — проекти україномовних дисків.
І вони мали шалений успіх, у 90-х роках були номіновані на премію «Греммі». Унікальний тембр Квітки, її неповторна манера виконання підкорили не лише американців, а й мільйони українців по всьому світу.
На жаль, співачці так і не судилося виступити перед українським глядачем. Хоча пісні її знайшли шлях до сердець наших співвітчизників, зазвучали на радіо. Співачка і з цього була щаслива.
Квітка планувала створити альбом із колискових для дітей, та тяжка хвороба, на жаль, завадила здійсненню планів. Не доживши до свого 45-річчя п’ять днів, співачка залишила цей світ. На прощанні з нею звучала відома пісня «Журавлі»: «…чуєш, кру, кру, кру…, в чужині умру…»
Українська Квітка з Америки, що так рано зів’яла, залишила нам свої пісні, а з ними радість зустрічі з прекрасним і вічним.
Зоя ЄГОРОВА.