Любі жінки, з теплом у серці та вірою в кожну з вас хочу дати ще кілька корисних порад, і підіб’ємо підсумки наших бесід про щастя.
СВІДОМИЙ ВИБІР
Головна ідея, яку я ставила за мету донести: щастя всередині нас, це не зовнішні обставини, а власний вибір ставлення до цих обставин. Чи є різниця між жіночим і чоловічим щастям? Ні, є різниця між стереотипами, які, власне, й стають на заваді щастя для більшості. Тож час від часу варто передивлятись свою комору стереотипів, перевіряючи кожну думку на екологічність. Чи те, що думаю, дійсно правда? Те, в чому переконана, наповнює мене радістю чи смутком? Чи ця думка мені на користь?
РЕЄСТР ПРОВОКАТИВНИХ ДУМОК
Більшість думок, саме стереотипних проявів, пролітає в голові миттєво й непомітно. Як правило, встигаємо тільки зареєструвати негативну емоцію і погіршення фізичного самопочуття після тієї чи іншої ситуації. Та важливо зрозуміти, що більшість ситуацій нейтральні, а от саме думка про кожну з них стимулює нашу емоційну та фізичну реакцію.
Корисна порада з когнітивно-поведінкового методу, одного з провідних сучасних науково обґрунтованих методів психотерапії – письмове ведення реєстру своїх думок, спричинених тими чи іншими ситуаціями. Заповнюйте таблицю (див. нижче) щоразу, коли відчуваєте негативні емоції. Це допоможе з’ясувати, які саме думки провокують вас почуватись зле та поводитись неефективно. Навчившись розпізнавати свої мимовільні думки, можете зробити наступний крок: оцінити їхню достовірність. Або, ще краще, пропустити ці думки через три Сократівські сита: правди, добра та користі (більше про це у Кроці 2 ). Якщо зрозумієте, що ваші інтерпретації є помилковими та неефективними, і зміните їх – настрій покращиться. Вже за тиждень ведення такої таблиці будете краще себе розуміти й бачити, що саме заважає вашому щастю. Для прикладу, засновник згаданого вище методу психотерапії Аарон Бек вів такий реєстр протягом усього життя, що допомогло йому прожити більше 100 років у фізичному та ментальному здоров’ї.
Час
Ситуація
Думка
Емоція
Відчуття в тілі
Поведінка
Також, коли ми вже знаємо, яка саме думка нас пригнічує, і щоб швидше її позбутися, можемо відразу обрати поведінку, яка надихає. Тобто механізм «думка-емоція-відчуття в тілі-поведінка» чудово працює і в зворотному напрямку.
Свідомо змінюючи поведінку, ми теж впливаємо на наші самопочуття та думки.
Таким чином, другим інструментом після ведення зазначеної таблиці буде для вас список того, що приносить задоволення. Запишіть мінімум 20 пунктів і звертайтесь до цього списку щоразу, коли негативні думки заволодівають вами. І чим більший асортимент позитивних стратегій поведінки, тим легше підтримувати емоційний баланс. Отже, самоусвідомлення – це фундамент для нашого щастя.
ЛИСТИ ДЛЯ ВІДНОВЛЕННЯ ДІАЛОГУ
Люди є соціальними істотами, стосунки займають визначне місце в нашому житті, отже, впливають на наше відчуття щастя. Та варто пам’ятати, що кожна людина – це цілий космос, і коли два «космоси» перетинаються, то не дивно, що можуть виникати труднощі. Але будь-які непорозуміння вирішуються діалогом. Важливо оволодіти мистецтвом екологічного діалогу: коли не порушуємо кордони одне одного, але водночас просуваємось до «спільного знаменника». Відмовитися від пошуку винних і звинувачень, а тримати у фокусі уваги спільну мету – любити й розуміти одне одного. Це перший крок до порозуміння. Другий – говорити про власні почуття з приводу ситуації. Третій – озвучувати свої потреби, прагнення, бажання без маніпуляцій (детальніше про це у Кроках 3, 4).
Буває, що колись щасливі стосунки перетворюються на суцільний біль і розчарування. І сил на діалог просто немає. Тоді в поміч ще одна корисна порада: техніка двох листів. Напишіть два листи людині, стосунки з якою зіпсувались. У першому вкажіть все погане, що відчуваєте у ставленні до неї. Без жодної цензури, не добираючи слів, висловіть весь свій гнів і образу.
Вже в процесі написання відчуєте суттєве полегшення. Пишіть доти, доки скінчаться слова. Нікому не показуйте того листа, а якось ритуально з ним розправтеся: спаліть або порвіть.
Наступного дня беріться за другого листа, в якому згадайте все, за що вдячні цій людині. Повірте, після розправи з гнівним листом вам буде легше пригадати хороше. Якщо з’явиться бажання, то другий лист можна вручити тій людині. Це стане чудовим приводом для відновлення діалогу та суттєво просуне ваші стосунки на новий рівень.
ЯК ЖИТТЯ ВЧИТЬ НАС МУДРОСТІ
Щоб відчуття щастя стало звичкою, варто навчитись підтримувати себе в балансі між усіма сферами свого життя. Німецький учений, засновник позитивної психотерапії Носрат Пезешкіан побував на 5 континентах світу, де досліджував значення щасливого життя людей у понад 20 різних культурах і вивів чотири універсальні чинники:
1. Тіло – фізичне здоров’я та активність, здорове харчування, повноцінний сон, гігієна, зовнішність.
2. Діяльність – навчання, професійні та бізнес досягнення, наука, кар’єра.
3. Контакти – близькі емоційні стосунки, сім’я, друзі, родичі, колеги, спілкування.
4. Сенси – плани на майбутнє, мрії, цілі, віра, переконання, цінності, принципи, сенс життя.
Кожен із них заслуговує на 25 відсотків нашої уваги. Якщо ж ігноруємо якийсь із цих пунктів, то наче підрізаємо одну з чотирьох ніжок стільця, на якому сидимо. Сфера, якій приділяється недостатньо уваги, несподівано для самої людини зробить це сама, у вигляді хвороби, проблеми, конфлікту, втрати сенсу. Так життя вчить нас мудрості.
ПОЗИТИВНЕ МИСЛЕННЯ
Щодня обираємо що нам їсти, пити, вдягнути, робити, а головне – над чим думати. І весь наш вибір і є нашим життям. Аби воно було щасливим, варто обирати те, що підтримує нас в балансі, наповнює радістю та надихає. І позитивне мислення в цьому суттєво допомагає. Щоб навчити свій мозок концентруватись на хорошому, дієво практикувати аутогенне тренування – метод психологічного розвантаження і зняття нервового навантаження шляхом частого повторення спеціальних оптимістично-мобілізуючих формул.
Ділюся можливим варіантом такого самотренінгу, з якого можна починати свій день:
Я люблю свою унікальну природу. Я пізнаю себе, як частину всього світу, я пізнаю світ, як частину мене самої. Кожен день я у своєму темпі стаю кращою, ніж вчора, а тому і світ стає кращим з кожним днем. Я в гармонії з собою – я в гармонії з усім світом.
Я вільна бути собою і я дозволяю іншим проявляти їх власну унікальну природу на їх власний розсуд. Я щиро бажаю всім щастя. Я оточую себе прекрасними людьми, які сприяють моєму розвитку та щастю.
Я люблю своє тіло таким, яким воно є. Я піклуюсь про своє тіло якнайкраще, щоб воно було здоровим, а отже, красивим протягом усього мого життя. Я із задоволенням обираю здорову їжу, я роблю достатні фізичні навантаження для підтримки мого тіла в тонусі, я добре сплю. Це все наповнює мене життєвою енергією, яку я ефективно використовую.
У мене завжди достатньо грошей на всі мої потреби. Я прошу і я отримую від життя все, що для мене має цінність.
Я наповнюю своє життя сенсом, який мені до вподоби. Я досягаю бажаних цілей у найкращий для мене спосіб.
Я легка і весела. Все в моєму житті цікаве й особливе.
Я радію кожному дню, я сповнена вдячності за все, що в мене є, і за все, що зі мною відбувається. І хороше, і погане є добром для мене, адже все це наближає мене до мудрості та просвітлення.
Я бажаю всім щастя, навколо мене все розквітає.
Наталія ГАЙВОРОН, психологиня.