Сьогодні уся студентська спільнота віншує свою покровительку і заступницю великомученицю Тетяну. І дарма, що є багато скептиків, які ставлять під сумнів її вплив на процес навчання, студенти щиро вірять у диво і можуть навести багато прикладів того, як покровителька їм допомогла. З нагоди свята ми вирішили поговорити про… ботанів. Адже свого часу ще засновник корпорації Майкрософт Біл Гейтс зауважив, що не варто ображати ботанів, бо хтозна – можливо, згодом доведеться працювати на когось із них. Звичайно, кожен сприймає це судження по-своєму, однак потрібно визнати, що прислухатися до порад людей, які сягнули вершин успіху, ніколи не буде зайвим.
Протягом багатьох років ставлення до фанатично залюблених у навчання студентів було, м’яко кажучи, настороженим. Зазвичай одногрупники їх недолюблювали й намагалися уникати. Єдиний час, коли до ботанів ставилися відносно нормально (з небезкорисливих мотивів, звичайно) – екзаменаційно-залікові сесії. У свою чергу ботани не поспішали поліпшувати стосунки з оточенням. Вони надто занурювалися у науку, щоб відволікатися на такі, на їхню думку, дрібниці, як дружба.
Та час на місці не стоїть. Змінюється світ, навчальні програми, а заодно й ставлення до знань. Сьогодні добре вчитися – знову модно. Про що зокрема свідчить тенденція зменшення двієчників у вітчизняних загальноосвітніх та вищих навчальних закладах.
Звичайно, оновлення не оминули ботанів, які тепер значно відрізняються від тих «заучок», якими були раніше їхні попередники. По-перше, поняття «ботан» стало ширшим. Віднедавна до них відносять не лише студентів, до безтями закоханих у науку, та відмінників, а й також ерудованих, талановитих і кмітливих молодих людей.
Тож якщо ви гарно малюєте, танцюєте, співаєте, пишете вірші і навіть краще за друзів їздите на роликах, але при цьому знаєте, хто такий Рембрандт та чому не можна кидати ментолові льодяники в пляшку з газованими напоями, багато читаєте і рахуєте здачу подумки швидше, ніж продавець на калькуляторі, вітаємо: ви – ботан нового покоління.
Нинішні ботани – охайні, педантичні та виховані. Більше того, дедалі частіше саме вони стають законодавцями стилю у молодіжному середовищі. А ще – завжди поступаються місцем жінкам у громадському транспорті, вчасно приходять на зустрічі і дотримуються обіцянок. Єдине, чого вони не люблять, – допомагати ледарям, бо надто цінують свою працю, щоб виручати тих, хто навіть пальцем не ворухнув, щоб досягти результату.
Ботани нового покоління завжди задають питання і сумніваються навіть у словах того, кого поважають, аж поки самі переконаються у їх правильності, дружать зі словниками, уважні до деталей і, звичайно, вивчають іноземні мови.
Насправді бути ботаном не так уже й важко. Для початку просто правильно організуйте процес навчання: в аудиторії завжди сідайте там, де зможете добре чути викладача і бачити дошку, вчасно виконуйте домашні завдання. На лекціях будьте уважними, щоб дізнаватися якомога більше нового. Не сподівайтеся на щасливий випадок – готуйтесь до екзаменів, заліків та семінарів. При цьому не забувайте і про відпочинок.
Віктор МИРОНЕЦЬ.