Ох і шкода, коли бачиш, як гинуть кімнатні квіти. Втім, у такій ситуації необхідно спробувати зробити все, щоб цьому завадити. Передусім слід точно визначити, який догляд потрібен саме цій рослині.
Приміром, кактус не потребує частих поливів, але якщо регулярно зволожувати, може просто згнити. Якщо вчасно припинити поливи, його ще можна буде врятувати.
Дифенбахію, яку всуціль обсіла щитівка, можна врятувати, якщо стебло разом із листям зрізати майже до рівня землі, залишивши невеликий пеньок. І вже незабаром зі сплячої бруньки з’явиться молодий паросток. А можливо, рослина гине від інших шкідників і хвороб. Щоправда, на запущених стадіях її врятують тільки хімічні препарати, та й то не завжди. Якщо ураження несильне, спробуйте обробити рослину пензликом чи поролоновою губкою, змоченою у розчині господарського мила або спирту.
Огляньте вазон: можливо, йому став затісний горщик, корені визирають із поверхні або з дренажного отвору – тоді доведеться пересадити.
Важливе значення має й освітлення. Так, одні рослини можуть згоріти під прямими сонячними променями, а інші, навпаки, страждатимуть від нестачі світла. Якщо на рослині жовтіє та всихає листя, можливо, їй не вистачає поливів або повітря в приміщенні дуже сухе, що особливо актуально з настанням опалювального сезону. В такому разі допоможе регулярне обприскування водою з пульверизатора.
Ефективно! Покладіть на поверхні ґрунту мокру кухонну губку, й вона зволожуватиме вазон. Якщо земля в горщику сильно пересохла, помістіть вазон у тазик з водою, і нехай він повністю просякне вологою. Буває, достатньо ретельно розпушити ґрунт, щоб корені змогли отримувати кисень, і рослина жвавішає. При цьому таку процедуру слід здійснювати регулярно. Іноді рослинам створюють стресові умови, наприклад, поміщають ненадовго в холодне місце й скорочують полив. Але не факт, що такі радикальні методи допоможуть. Якщо на вазоні, що гине, залишились здорові неуражені гілочки або листочки, спробуйте укорінити їх.
Іноді, щоб врятували, рослину достатньо пересадити. При цьому ретельно огляньте корені: ті, що підгнили, обріжте, а зрізи притрусіть деревним вугіллям. Щоб не допустити загнивання, висаджуйте лише в горщики, що мають дренажні отвори.
РЕЦЕПТИ ДЛЯ «РЕАНІМАЦІЇ»
Існують прості й дуже ефективні рецепти, як спробувати реанімувати вазони. Наприклад, взяти 2 шкірочки бананів, шкаралупу 3 яєць та 3 чайні ложки меленої кави, змішати з невеликою кількістю води та збити у блендері. Ложкою наберіть цю суміш і підживіть рослини біля коренів. Банани містять багато калію, яєчна шкаралупа – кальцій, кава також багата на мінеральні елементи.
Справжні дива чинить також дріжджовий розчин, яким підживлюють рослини. На відро води беруть 1 ст.л. сухих або 100 г свіжих дріжджів і додають 45 г цукру. Настояти 24 год. і полити квіти.
А ще зарадить звичайний перекис водню: на 1 л води додають 2 ст.л. перекису та час від часу поливають або обприскують вазони.
Лідія ГЕРАЩЕНКО.