Шкідливою може бути не лише зіпсована їжа та напої або просто з простроченим терміном придатності, ай свіжа і смачна. Особливо небезпечні копчені продукти, які неодмінно містять бензапірен. Ця речовина утворюється при згорянні вуглеводного рідкого, твердого та газоподібного палива, накопичується у ґрунті, воді, а з них потрапляє в тканини рослин і тварин, у тому числі їстівних. За принципом біоакумуляції має здатність накопичуватися в організмі й щодо шкідливості належить до першого класу небезпеки як канцероген, що спричиняє онкологічні захворювання.
Серед продуктів із бензапіреном – копчені й напівкопчені ковбасні вироби, рибні й м’ясні балики, шинка, копчена й консервована риба (наприклад, шпроти). Крім того, бензапірен усотують лікарські рослини, ягоди, гриби, зібрані вздовж автодоріг або поблизу екологічно неблагополучних промислових виробництв. За так званим трофічним ланцюгом рослинний корм передає відповідну порцію бензапірену в організм тварин, які ним харчуються і якими відповідно харчуємося ми, люди. Бензапірен потрапляє й у молочні продукти, і найбільшу концентрацію його зазвичай виявляють у твердих сирах. До речі, у ферментованих сирах міститься ще й уротропін (гексамін), який застосовують у харчовій промисловості з огляду на бактерицидні властивості, і тирамін – органічна речовина з групи біогенних амінів, що утворюється при гнильних процесах і здатен спричинити сильний головний біль, нервову збудливість, підвищувати тонус м’язів, тиск, рівень цукру в крові, спазм судин. Тирамін виявлено також у таких продуктах, як: перезрілі овочі, фрукти, авокадо, банани, шоколад, червоне вино, пиво. Щодо уротропіну, то, вивільняючи іншу шкідливу речовину – формальдегід, він опосередковано призводить до незворотних розладів печінки, нирок, легень, очей, нервової системи, розвитку раку. У харчовій промисловості уротропін використовують як добавку-консервант (код Е-239) не лише в технології виробництва сирів, а й для консервування ікри лососевих порід. Через канцерогенну дію цю хімічну сполуку вже заборонено застосовувати для виготовлення їстівних продуктів у ряді країн (Японія, обидві Кореї, Німеччина, Росія). На жаль, ще й досі на банках із червоною ікрою, що продаються у наших магазинах, можна прочитати про вміст Е-239.
Також щонайменше слід споживати консервів, передусім м’ясних і рибних. Бо вони містять пуринові сполуки, які в організмі перетворюються на сечову кислоту, що призводить до подагри, артриту й артрозу, сечокам’яної хвороби.
Віра МАЛА, лікар-дієтолог.