Археологи стверджують, що вже в V ст. писанка була поширена на території сучасної України. За часів язичництва сире розписане яйце символізувало пробудження життя. Згодом писанка стала символом воскреслого Христа, який дарує людству вічне життя.
ОБРЯДОВИЙ АТРИБУТ
Коли хочуть підкреслити вроду жіночу, в Україні мовлять: «Гарна, як писанка». Бо й справді писанки, з великою майстерністю розписані яйця, дуже й дуже гарні, з вишуканими візерунками, де поєднано різні кольори. А хіба можна уявити святковий стіл на Великдень без писанок (орнаментованих курячих яєць) і крашанок (просто фарбованих)? Здавна використовують їх як обрядовий атрибут. І саме на Великдень за звичаєм дарують одне одному кольорові яйця. А започаткувала традицію, як свідчить переказ, Марія Магдалина, котра прийшла до римського імператора Тиберія, піднесла йому червоне яйце і почала проповідувати про Христа, Який воскрес із мертвих.
СВОЯ У КОЖНОГО
У кожному регіоні України, навіть в окремих селах – свої узори, своє поєднання кольорів, своя техніка розписування яєць.
Наприклад, на південному Поділлі, на Буковині творять «капанки» – капають воском на яйце. На Волині й Прикарпатті поширене «зішкрібання» по пофарбованому яйцю. На Гуцульщині частіше малювали звірів, на Буковині – зірки, спіралі, дерево життя. Ці знаки-символи прийшли до нас із дохристиянських часів, їх таємну мову й досі до кінця не розгадано. Писанка завжди була символом весни, життя, пробудження природи, її дарували дорослим і дітям, ними обмінювалися на знак примирення, дружби, прикрашали оселю.
ОБЕРІГ ВІД ЛИХА
З писанками пов’язано багато повір’їв, легенд та прикмет нашого народу.
Так, вважають, що писанки слід робити у великодню суботу. Існує повір’я, що великий гріх топтати ногами шкаралупу писанки – Бог покарає хворобою. Поширений звичай – «христосуватися»: зустрівши знайомого, поцілуватися, тричі промовити традиційне великоднє привітання: «Христос воскрес!» – «Воістину воскрес» та обмінятися писанками. Писанка, одержана після першого христосування, виконувала роль оберега – відвертала хвороби, напасті, а крашанка, покладена в миску з водою, додає вроди дівчині, яка нею умивається.