Православні 26 жовтня вшановують Іверську ікону Божої Матері. Легенда розповідає, що за часів іконоборства одна жінка, що жила в Нікеї, сховала її. Та коли один із воїнів знайшов ту ікону, то вдарив по лику Богородиці списом, і з сухої дошки потекла кров. Аби врятувати ікону, жінка віднесла її до моря й опустила у воду. Коли образ доплив до острова Афон, його знайшли монахи Іверського монастиря, де вона й досі зберігається.
Буддисти 27 жовтня святкують Лхабаб Дуйсен, або Сходження Будди на землю. Святкування, пов’язані з цією подією, тривають майже місяць, коли запалюють свічки та ліхтарі, освітлюючи будинки і цілі вулиці, влаштовують монаші процесії. Будда спустився на землю, аби востаннє переродитися серед людей. На 35-му році свого земного життя він отримав просвітлення і почав проповідувати серед людей. А до свого переродження Будда жив у небесному світі й проповідував серед божеств.
Римо-католики 28 жовтня згадують апостолів Симона Зилота та Юду Тадея. Слово «зилот» означає ревний, а також релігійну спільноту. Чи належав Симон до тієї спільноти, не відомо, але напевно був дуже ревним у своїх проповідях та служінні Богу. Серед найближчих учнів Христа було два Юди: один, Юда Іскаріот, що Його зрадив, а другий, Юда Тадей, або Яковів (тобто син Якова), відомий тим, що написав одне з Послань, яке увійшло до Нового Завіту.
Вірменська Церква 30 жовтня вшановує Івана Золотоустого, який жив у IV ст. і був архієпископом Константинополя. Коли майбутній святий став священником, то почав багато проповідувати, за його дар красномовства Івана почали називати Золотоустим. Через викривання неправедного життя дружини імператора імператриця Євдоксія домоглася, аби Івана вислали до Вірменії, де він продовжив своє служіння. Святий лишив по собі багато рукописів та догматичних трактатів.
Лютерани 31 жовтня відзначають День Реформації. Це день, коли Мартін Лютер прибив свої тези до дверей віттенберзької церкви. У ті часи це був звичний метод розповсюдження інформації. Але той вчинок Лютера, що мав на меті реформувати церкву зсередини, призвів до появи цілком нової церкви.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.