Римо-католики 1 листопада відзначають урочистість Усіх святих, коли вшановуються усі християни, які досягнули спасіння та перебувають на небесах. Свято сягає своїм корінням IV ст., коли зародилася традиція в один день згадувати всіх християнських мучеників, хоч дехто простежує походження свята ще з дохристиянських язичницьких часів. Нині в цей день вшановують не лише офіційно канонізованих святих, але й усіх, хто лишився невідомим.
Римо-католики 2 листопада вшановують усіх померлих. Це поминальний день, відомий ще й як День усіх померлих, який пов’язаний з вірою у воскресіння мертвих та заступництво молитви за померлих. У цей день традиційно відвідують кладовища, приносячи квіти та запалюючи свічки.
Вірменська Церква 6 листопада відзначає свято архангелів Гавриїла, Михаїла та всього небесного воїнства. Свято було встановлене в IV ст. для вшанування безтілесних, безсмертних, духовних істот, яких Бог створив у перший день творіння. У книзі Буття ця подія описана словами: «І сказав Бог: Хай станеться світло!» Цим світлом, власне, і є янголи, бо небесні світила були створені лише на четвертий день. Серед усіх янголів особливо вшановуються Гавриїл, який сповіщає людям добрі новини, і саме він сповістив Марії про народження Христа, а також Михаїл, який головує над небесними силами, скинув з неба Сатану та подолає його в останні дні під час небесної битви.
Православні та греко-католики 6 листопада мають поминальну суботу. Її ще називають Димитрівською, позаяк вона напередодні вшанування пам’яті святого Димитрія Солунського. Старець Паїсій Святогорець якось сказав: «Ті, хто знаходяться в пеклі, хотіли б від Христа тільки одного, щоб Він дав їм п’ять хвилин земного життя, аби покаятися. Ми на землі маємо час на покаяння, тоді як покійні вже не можуть самі поліпшити своє становище, але чекають допомоги від нас». Тож у цей день традиційно замовляють панахиду, або сорокоуст за померлих. Також цього дня вшановують чудотворну ікону Богородиці «Всіх скорботних радість», на якій зображена Мати Божа, до котрої прийшли юрби людей, просячи Її заступництва.
Марина ЧОРНА, релігієзнавець.