На запитання читачів і редакції відповідає доктор медичних наук, кардіолог, професор внутрішньої медицини Катерина АМОСОВА.
— Що саме має включати повноцінна діагностика серцево-судинної системи, аби нічого не пропустити?
Віктор Павлович. Сумська обл.
— Перш за все, вас має подивитися терапевт або кардіолог і відповідно до виявлених симптомів, з урахуванням ЕКГ, зробити призначення щодо подальшого обстеження. Аби не робили зайвого, не витрачали гроші на недешеві обстеження. Із обов’язкового: вимірювання артеріального тиску, глюкози крові для своєчасної діагностики діабету і визначення ліпідограми, тобто рівня холестрину й окремо — вмісту його шкідливої та захисної фракції. Це дозволить оцінити серцево-судинний ризик і відповідно до ситуації вирішити, які обстеження ще потрібно зробити.
— Доброго дня! Хоч мені тільки 40 років, та вже маю цілий букет хвороб. 10 років тому була гінекологічна операція, внаслідок чого всі жіночі органи видалили. Відтоді я на гормональній терапії. Тепер виявляють підвищений холестерин і призначають протихолестеринові препарати. А я боюся їх пити, не знаю, чи можна поєднувати з гормонами?
Тетяна. Івано-Франківська обл.
— Чи є у вас підвищений артеріальний тиск і зайва вага?
— Тиск коливається від 130, буває під 140. А вага моя 102 кг.
— Пані Тетяно, надлишок ваги і підвищення холестерину — серйозні фактори серцевого ризику. Лікар із урахуванням їх має оцінити ваш загальний серцево-судинний ризик, тобто ризик інфаркту чи інсульту на наступні 10 років. Якщо він є низьким, то призначить тільки немедикаментозні заходи — оздоровлення способу життя, перш за все маєте схуднути, і контроль через 6-12 міс. При дуже високому ризику також починати треба з дієти, зі збільшення фізичної активності та зменшення маси тіла. Така активна корекція інших факторів ризику, які зокрема сприяють підвищеному холестерину, рекомендується на 3-6 місяців. Після того перевіряють повторно холестерин, йдеться про ліпідограму — розгорнутий аналіз фракції холестерину, і вирішують щодо призначення холестринознижуючих ліків. Оскільки ці статини приймаються пожиттєво, тому рішення таке має бути виваженим. Іноді з урахуванням конкретної ситуації лікар-кардіолог призначає додаткове обстеження: КТ на кальцій в артеріях серця без контрасту або ультразвукове допплер-обстеження артерій шиї, які несуть кров до мозку, для пошуку наявності чи відсутності ознак атеросклерозу — бляшок. Якщо ознаки атеросклерозу є, то навіть у 40 років призначення статинів буде виправданим. Але, в будь-якому випадку, починайте от із тих немедикаментозних заходів, про які вже сказала. Вони є реально дуже ефективними, й не варто ними зневажати. Потім через 3-6 міс. зробіть повторний аналіз на холестериновий спектр і сходіть на консультацію до кардіолога.
А щодо поєднання препаратів не турбуйтеся, це можна робити.
— Рівень холестерину зараз 7,8. Зависокий?
— Так, зависокий, але треба перепровірити і зробити всю панель: холестерин ліпопротеїдів низької щільності чи високої, триглицериди підвищені чи понижені. Це для більш точного визначення стану обміну холестерину. Методики, що використовуються при розгорнутій ліпідограмі, дають більш точний результат, аніж визначення одного холестерину — дешевим і трохи, на жаль, застарілим пробірковим методом.
При такій вазі тіла перевірте також глюкозу крові, яка може бути підвищеною. А це, в свою чергу, тягне за собою діабет другого типу. Починати активно дбати про ці фактори ризику вам варто вже зараз, аби мати менше проблем у майбутньому, попередити проблеми із серцем.
— Хочу запитати про свою дружину. Мала вона аритмію і два інсульти. Після першого відновилася нормально, а після другого потягнуло руку й дуже крутиться голова. Може, порадите які ліки, щоб їй прокапати?
Віктор. Житомирська обл.
— Є багато різновидів аритмій. Яка у дружини, знаєте? Та коли при аритмії виникає інсульт і навіть два, то з великою ймовірністю йдеться про розповсюджений вид аритмії — фібріляція передсердь, яку в народі часто називають миготливою. Ця аритмія загрозлива тим, що утворюються тромби у лівому передсерді, які вимиваються в кровотік і потрапляють в артерії мозку або кінцівок, будь-які. Профілактика утворення нових тромбів у серці для запобігання повторного інсульту є надзвичайно важливою, і я думаю, що кардіолог вам порекомендує відповідні ліки, які є у великому асортименті. З урахуванням ризику кровотеч, оскільки його підвищення є «зворотним боком» зниження згортання крові. Тому призначення таких препаратів має робити тільки кардіолог з урахуванням усіх факторів пацієнта. На жаль, ці так звані «нові таблетовані антикоагулянти» коштують недешево.
— Чи варто разом із іншими ліками вживати корвалол або валеріану, коли тиск стрибає? Це можна робити і гіпер-, і гіпотонікам?
Ольга. м. Київ.
— Щодо корвалолу та валеріани. Вони не є серцевими ліками, а заспокійливими. Треба чітко розуміти, що не замінять нітрогліцерин при болю у грудях, який схожий на стенокардію.
Якщо тиск стрибає впродовж дня, тут велике значення має саме емоційний фактор, фактор тривоги. І тому раджу просто посидіти, розслабитися, можна прийняти той самий корвалол як заспокійливе, не очікуючи від нього жодного серцевого ефекту. Після заспокоєння тиск знизиться сам. Щодо пониженого тиску, підстав для прийому цього препарату не бачу. При нагоді хочу звернути увагу, що до складу корвалолу входить фенобарбітал, який є потужним снодійним засобом. У жодній країні, крім України, він не відпускається без рецепту. Тому вживати корвалол, наприклад, тричі на день і щоденно, як дехто робить, — це звикання й інтоксикація. Серед моїх пацієнтів були такі, котрі після звикання переживали синдром відміни. І тому застерігаю всіх від частого прийому цього препарату. А ефект від травички валер’яни в таблетках — то взагалі як плацебо, тобто крейда: діє, коли людина в те вірить, то їй буцімто й допомагає.
— Рік тому лікар на курорті приписав вживати мінімальну дозу бісопрололу, від чого стала почуватися краще. Мала побувати на прийомі в нього цієї весни, та через коронавірус не вийшло, а мені тієї дози вже замало. Чи можу спробувати приймати вдвічі більшу?
Олена.
— Має бути показ для призначення цих ліків. Імовірно, лікар призначив бісопролол для лікування підвищеного артеріального тиску чи відчуття серцебиття з підвищеним пульсом. Цей препарат — бета-адреноблокатор, то не валер’яна. Доволі сильнодіючі ліки, мають побічні ефекти, й тому варто знайти можливість проконсультуватися з лікарем. Додам, що бісопролол не є найкращими ліками для зниження артеріального тиску, маємо багато інших і доступних. Якщо показом є серцебиття, то, найперше, варто збільшити свою фізичну активність, схуднути, якщо маєте надмірну вагу. А не просто збільшувати дози ліків, не використавши можливостей немедикаментозної терапії.
— Маю сидячу роботу, а тепер і працюю вдома. Надвечір дуже часто ноги помітно набрякають у щиколотках. Часом це не минає і за ніч, триває кілька днів поспіль, через що змушена вже носити взуття більшого розміру. Та коли проводжу більшість дня рухаючись, таких набряків майже нема. Що порадите? Чула, є рекомендація людям із набряками не пити після 18 години, хоча це складно.
Ірина Іванівна. м. Черкаси.
— Починати треба з визначення причини цих набряків. Оскільки можуть бути системні, пов’язані з порушеннями в роботі серця і нирок, або погіршенням функції печінки з утворення білка. Та коли доходить до набряків, то зазвичай ці проблеми вже діагностовані, оскільки крім них є й інші симптоми. Але читачка про це не написала, то, ймовірно, таких проблем і не має. Тоді це може бути внаслідок венозної або лімфатичної недостатності, особливо в жінок із підвищеною масою тіла. Багато хто з нас тепер працює вдома. Але немає проблем робити перерви і рухатися. Ось із цього неодмінно треба починати. Далі, звісно, рекомендувала б обмежити вживання рідини після 18 години. Але якщо ті набряки в дописувачки стійкі, варто звернутися до лікаря, оскільки там можуть бути й проблеми з венами, навіть тромби. В таких випадках може бути корисним носіння спеціальних гольфів і прийом венотоніків, як лікувальних препаратів.
— Катерино Миколаївно, доброго дня! Хочу отримати вашу консультацію. В мене діагностовано розширення дуги лівого шлуночка та аневризму аорти. Яке, на вашу думку, може бути ефективне лікування при такому діагнозі?
Надія Павлівна. м. Львів.
— Ви потребуєте спостереження кардіолога та серцево-судинного хірурга з вимірюванням раз на рік чи на півроку діаметра розширеної аорти. Адже її зростання потребує хірургічного втручання. Й дуже важливо не пропустити той момент.
А розширення порожнини лівого шлуночка є наслідком того, що, ймовірно, там, де розширена аорта відходить від нього, розширення її кореня порушує змикання аортального клапана, і він пропускає кров назад у шлуночок, від чого її накопичується забагато, і той розширюється. Це так звана недостатність клапана аорти.
Тільки операція з протезування аорти й клапана може від цього позбавити. Але якщо ступінь розширення невисока, то варто звернути увагу на контроль артеріального тиску, щоб не допускати його підвищення, яке може пришвидшити прогресування розширення аорти.
— Катерино Миколаївно, в мережі «гуляє» рецепт пасти начебто від Миколи Амосова для здорового серця: родзинки, курага, інжир, чорнослив, мед, горіхи грецькі, лимон. Чи то справді його авторства, і чи можливо ось так просто, поєднуючи кілька продуктів, підтримати своє серце?
Оксана. Київська обл.
— (Сміється). Я також чула про такий рецепт, але мій батько не має ніякого відношення до нього. А рекомендації вживати курагу, родзинки та мед, напевне, вже років із сорок. У цих продуктах дійсно чимало вітамінів, але й багато цукру, тобто калорій. Людині з нормальною вагою те не зашкодить, а от якщо є надмірна, то не варто користуватися таким рецептом. Уживати треба свіжі овочі та фрукти, де є вітаміни, але немає такої кількості калорій, як, скажімо, в куразі чи родзинках або меді. Тобто згаданий вами рецепт не є дивом.
— А взагалі які продукти найкорисніші для серця?
— У міжнародних рекомендаціях не фігурують вищезгадані продукти. Зате рекомендують щодня вживати не менше 7 порцій свіжих овочів та фруктів. Порція — це приблизно яблуко середнього розміру. Оскільки саме вони, а не сік, навіть не фреш, містять не тільки важливі вітаміни, що є антиоксидантами, тобто мають протизапальні властивості, але й харчові волокна, що нормалізують мікрофлору кишківника, сорбують холестерин, які мають доведену ефективність для запобігання інфаркту та інсульту. Тому радила б замість кураги та родзинок вживати по оцих 7 порцій свіжих овочів та фруктів. Саме свіжих! А, наприклад, не печене яблуко, велика користь якого також є міфом. Крім того, потрібно підтримувати нормальну вагу тіла. Якщо вона зайва, то варто обмежити вживання каш, хлібу, вуглеводів, цукру, й також солі, яка сприяє затримці надміру рідини та підвищенню артеріального тиску.
А ще в нашому раціоні неодмінно має бути свіжа морська риба, яка є корисною для здоров’я серця, адже містить Омега-3 поліненасичені жирні кислоти. Ось це мудра рекомендація медиків за радянських часів, коли в закладах громадського харчування неодмінно були рибні дні.
— Свого часу кардіолог санаторію порадила для здоров’я серця щоранку натщесерце вживати по тонецькій скибочці сала. Невже є від того користь?
Тетяна. м. Київ.
— Та ні, це міф! Хоч і не драматизую, що воно аж так зашкодить. До речі, щодо однозначної шкідливості тваринних жирів. Зараз переглядають це твердження. Насправді дуже шкідливі трансжири, які наявні зокрема у фастфудівській їжі. Вони можуть спричинити також розвиток раку, адже містять канцерогени.
— При тиску в межах норми часто потерпаю то від аритмії, то від тахікардії (90-105 ударів на хв.). Що порадите?
Надія. м. Хмельницький.
— Треба з’ясовувати причину. Але якщо людина доволі молода чи середнього віку, то це може бути за рахунок так званої соматоформної дисфункції, стара назва — вегето-судинна або нейроциркуляторна дистонія. Буває зазвичай у людей нетренованих, і тому, якщо немає захворювань серця, треба нормалізувати масу тіла й займатися регулярними фізичними активностями. Скажімо, як мінімум 30 хвилин ходи на день — щоб відтренувати адаптивні здібності нашої вегетативної нервової системи, які розбалансовані і дають таку надмірну частоту серцевого ритму.
— Загалом хода нині — в різних її видах — стає дедалі популярнішою, люди усвідомлюють важливість руху для здоров’я та профілактики серцево-судинних захворювань.
— Я також за цим спостерігаю. Насправді то дуже добре. Можна взагалі не витрачати гроші на спортзал. Купити, наприклад, також гантелі, це ж не проблема. Або принаймні робити ту ж планку на підлозі. В інтернеті можна знайти багато корисної інформації щодо того, як займатися вдома, аби не витрачатися на спортзал і за нинішніх умов не наражатися на коронавірусну небезпеку.
Хочу ще додати до сказаного, що всі рекомендації міжнародних кардіологічних товариств, які періодично оновлюються, містять поради додавати до аеробних навантажень, тобто тих, які проходять із підвищенням частоти пульсу, мінімум 150 хв. на тиждень, ще мінімум двічі на тиждень — силові навантаження на м’язи. Це різні види вправ, що, в тому числі, попереджують цукровий діабет, зумовлюють пришвидшення метаболізму й допомагають схуднути. На це українцям варто зважати.
Будьте всі здорові!
На прямій лінії чергувала Тетяна ВЛАСЮК, головний редактор газети «Порадниця».