Нещодавно зустріла давню знайому, з якою колись гуляли з дитячими візочками. Відтоді минуло чимало часу. Я вже давно працюю, вона – ні. На запитання, чому, обурено відповіла: «Та в мене ж дитина! Хто з малим сидітиме, коли захворіє? Бабусі далеко, а на няньку грошей немає!» Розумію, що це шпилька в мій бік, бо коли вийшла на роботу, мені певний час допомагала знайома жінка. Зарплата в мене невисока, тому плата няні забирала левову частку доходу. Але навіть гроші, що залишалися, були хорошою підтримкою сімейного бюджету. Крім того, якби не вийшла на роботу вчасно, мене б звільнили. Та й кваліфікацію втрачати не хотіла.
Чомусь вважають, що няню наймають лише заможні люди. Звісно, якщо хочете, аби з дитиною сидів педагог зі знанням англійської мови, доведеться відповідно платити йому. Але у переважній більшості молодим матусям треба, щоб хтось посидів із дитиною кілька днів на тиждень (багато мам спеціально шукають роботу з гнучким графіком), кілька годин на день чи просто забрав малюка з садочка чи школи. І з цим може впоратися сусідка чи знайома за не дуже великі гроші. Таким чином виграють усі. І не слухайте тих, хто каже, що платити няні треба погодинно, а плата за годину її роботи шалена.
Знайти людину, яка б влаштовувала вас (а ваша родина – її) непросто. Тому нерідко доводиться змінювати по кілька кандидатур, доки малюк підросте. Знайома розповідала, що сусідка, яка сиділа з її сином, цілими днями дивилася серіали, а малий потім їх мамі переказував. Звісно, якщо платите невеликі гроші, не варто й вимагати багато. Але й телевізор із ранку до вечора – це теж занадто. Інша матуся розповідала, що хоч коли б вона прийшла ввечері з роботи – няня вже стояла одягнута в дверях, аби швидше піти. Одного разу вона повернулася на півгодини раніше, а няня вже була в пальто. Жінка не стрималася і з іронією поцікавилась, чи не простояла та в дверях цілий день?
Однак багато й позитивних прикладів, коли няня стає справжнім другом сім’ї, адже всім серцем прикипає до малюка. Чимало жінок категорично заявляють, що не довірять дитину чужій людині. А як же садочок чи школа, де дітьми щодня займаються інші люди? Трирічного малюка можна спокійно залишати без мами на 8-10 год. В Америці студенти після пар часто працюють так званими «бебі-сіттерами», тобто сидять з маленькими дітьми, яких американські матусі залишають на них і працюють. Тому будьмо відвертими: чимало жінок просто прикривають дітьми небажання працювати. Але ж чоловіків, які заробляють великі гроші, не так уже й багато. Та й переконання жінок, що вони повинні сидіти вдома, а чоловік – заробляти гроші, як на мене, непритаманне українцям. Адже у нас жінки завжди були рівноправними партнерами чоловіків не лише в роботі, а й у прийнятті рішень. Раніше працювали нарівні з ними, та й там, де живуть з натурального господарства, трудяться як жінки, так і чоловіки, хіба що обов’язки виконують різні. Я не про те, що жінка має працювати, як віл, а про те, що сидіти на шиї у чоловіка – поганий приклад насамперед для дітей. Донька однієї моєї знайомої домогосподарки, котра багато років займається лише домашніми справами, поцікавилась: «Навіщо ти стільки років училась?»
Шукаючи дитині няню, ми з мамою (а вона ще працює) перебрали в пам’яті всіх її знайомих, порозпитували людей. Зрештою знайшли жінку, яка пристала на наші умови.
І назвати її нянькою у мене язик не повертався. Навіть позаочі називала її «Ольга Леонідівна», бо дуже поважаю і вдячна їй. Та через сімейні обставини їй довелося раптово від нас піти. А я згадала про приятельку, яка тимчасово не працювала і погодилась посидіти кілька місяців із малим. Коли він пішов до садочка, я не могла забирати його вчасно. Тому домовилася за невелику плату з вихователькою, що вона чекатиме, доки я прийду.
Розповідаю про все детально, аби довести: з будь-якої ситуації можна знайти вихід. Тепер синочок підріс, а я продовжую працювати і пишаюсь собою, бо подолала труднощі. А скільки молодих жінок не можуть потім знайти роботу через те, що занадто довго просиділи вдома!
Так, не приховую, було важко. Але труднощів ми не боїмося і вже думаємо про другу дитину.
Ліля ВОЛИНСЬКА.