На запитання читачів відповідає заступник начальника Головного управління застосування пенсійного законодавства — начальник відділу методології та організації роботи із застосування пенсійного законодавства Пенсійного фонду України м. Києва Людмила Миколаївна ГРЄБЄННІКОВА.
— Доброго дня! Мій покійний чоловік мав статус особи з інвалідністю внаслідок війни. Хотіла перейти на пенсію по втраті годувальника, але кажуть, що це не вигідно, бо його надбавки на мене не поширюються. Чи дійсно це так?
М. Кузів. Львівська обл.
— У разі, коли щомісячний розмір пенсійних виплат (із урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає в осіб із інвалідністю внаслідок війни I групи — 650 відсотків прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, II групи — 525, III групи — 360, в учасників бойових дій та постраждалих учасників Революції Гідності — 165 відсотків, таким особам виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначених розмірів (постанова КМУ від 28.12.2011 №1381 зі змінами).
Така доплата при обчисленні пенсії в разі втрати годувальника за зазначену вище особу не встановлюється.
— При призначенні пенсії мені врахували «п’ятирічку» не із найкращого заробітку (працював трактористом). Чи можу я знову звернутись до органів Пенсійного фонду України та надати довідку про заробіток за інші періоди роботи, ніж той, із якого обчислено пенсію?
А. Конєв. Вінницька обл.
— Так, звісно, можете. В разі доцільності обчислення та підтвердження даної довідки первинними документами, буде проведено відповідний перерахунок пенсії.
Згідно зі ст.40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (далі — Закон №1058) заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року — за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
— Мені 87 років. Стажу 37 років. Розмір пенсії — 3258 грн. Чому в березні я отримала тільки 100 грн доплати?
М. Вільчинська. Львівська обл.
— Постановою Кабміну від 22.02.2021 №127 передбачено, що перерахунок пенсій згідно з Порядком його проведення відповідно до ч.2 ст.42 Закону №1058, затвердженим постановою Кабміну від 20.02.2019 №124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться з 1 березня із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,11.
У разі, коли розмір підвищення в результаті зазначеного перерахунку пенсії не досягає 100 грн, встановлюється щомісячна доплата до неї в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків.
Одночасно звертаємо увагу, що розмір пенсії кожної особи є індивідуальним і залежить від її страхового стажу, заробітку, року виходу на пенсію.
За більш детальною інформацією ви можете звернутись до органів Пенсійного фонду за місцем проживання (усно, письмово, за допомогою звернення через вебпортал).
— Маю інвалідність II групи з дитинства. Отримую пенсію по втраті годувальника за померлу маму. Якщо вийду заміж, чи стане це підставою, щоб мені скасували дану виплату?
Ольга. Київська обл.
— Відповідно до ст.36 Закону №1058 пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім’ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій ст.32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі в масових акціях громадського протесту в Україні, з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), — незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв’язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Непрацездатними членами сім’ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого ст.26 цього Закону;
2) діти (у тому числі, які народилися до спливу 10 місяців із дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років;
діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі в період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), — до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше, ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти — до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності — один із батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку та працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Тому у вашому випадку одруження не вплине на право одержання пенсії в разі втрати годувальника.
Також хочу наголосити, що ви як особа з інвалідністю з дитинства, окрім пенсії по втраті годувальника, можете звернутися до органів праці та соціального захисту населення з питання отримання допомоги від них.
— Я — працюючий пенсіонер. Коли буде проведений перерахунок пенсій для цієї категорії осіб? Обіцяли його ще в квітні. Дякую!
Іван Іванович. м. Київ.
— Порядок проведення перерахунку пенсій особам, які продовжують працювати, встановлено ч.4 ст.42 Закону №1058 та постановою правління Пенсійного фонду України №10-1 від 18.05.2018.
Зазначеними нормативно-правовими актами передбачено, що з 1 квітня, без додаткового звернення особи, органи Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсії тим пенсіонерам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на його проведення.
Іншими словами, якщо особа після призначення чи попереднього перерахунку пенсії продовжувала працювати та набула не менше 24 місяців страхового стажу, або менше 24 місяців страхового стажу, але після призначення чи попереднього перерахунку пройшло не менше двох років, то з 1 квітня 2021 року їй буде здійснено автоматичний перерахунок пенсії.
Обов’язковою умовою для перерахунку пенсії, є саме факт продовження роботи після її призначення/перерахунку, та набуття у зв’язку саме з цим страхового стажу.
Цього року ситуація дещо інша. Зокрема, з 1 січня 2021 року набрали чинності зміни до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Податкового кодексу України, якими передбачено подання єдиної звітності з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування і податку на доходи фізичних осіб щокварталу (замість щомісяця).
Строки подання такої звітності (податкового розрахунку) встановлено Податковим кодексом України — протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.
Податковий розрахунок за I квартал 2021 року подано у період з 1 квітня по 10 травня 2021 року.
Отже, в червні 2021 року буде проведено автоматичний перерахунок пенсії працюючим пенсіонерам із квітня 2021 року.
— У цьому році маю виходити на пенсію. Але не вистачає 6 місяців стажу. Хочу докупити. Скільки коштує 1 місяць? І хто загалом має право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування?
Валентина. Полтавська обл.
— У 2021 році для призначення пенсії за віком у 60 років необхідно мати стаж роботи не менше 28 років.
Відповідно до ст.12 Закону №1058 особи, які досягли 16-річного віку та не належать до кола осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до ст.11 цього Закону, в тому числі особи, які навчаються у вищих навчальних закладах за денною формою навчання, а також в аспірантурі та докторантурі, іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають або працюють на території України, громадяни України, які постійно проживають або працюють за межами України, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, мають право на добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного пенсійного страхування.
При цьому зазначені особи беруть добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування протягом строку, визначеного в договорі про добровільну участь, але не менше одного року (крім договорів про одноразову сплату).
Договором про добровільну участь може бути передбачена одноразова сплата особою єдиного внеску за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі за період з 1 січня 2004 р. по 31 грудня 2010 р.). Сума сплаченого єдиного внеску за кожен місяць такого періоду не може бути меншою за мінімальний страховий внесок на дату укладення договору, помножений на коефіцієнт 2.
Таким чином, наразі вартість одного місяця страхового стажу при одноразовій сплаті за минулі періоди складає 2640,00 грн (6000 х 22% х 2).
Для укладення договору добровільного страхування необхідно звертатись із відповідною заявою до податкової служби.
— Із засобів масової інформації дізналась, що зараз є можливість подати заяву на призначення пенсії до органів Пенсійного фонду незалежно від місця проживання особи. Чи дійсно це так?
Наталя Сергіївна. Миколаївська обл.
— Відповідно до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій згідно із Законом №1058 заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі — орган, що призначає пенсію) через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (далі — сервісний центр).
Заява про призначення, перерахунок пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам і придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг ПФУ (далі — вебпортал) із використанням кваліфікованого електронного підпису або електронної системи BankID.
Отож наразі, дійсно, подати заяву на призначення пенсії можливо до будь-якого органу Пенсійного фонду в межах України незалежно від місця проживання. Також зазначена заява може бути подана через вебпортал ПФУ.
— Працюю за Списком №2. На період карантину нам запровадили скорочений робочий тиждень (4 дні замість 5). Чи може це стати підставою для відмови у пільговому призначенні пенсії (зі зниженням пенсійного віку)?
В. Стукало. Сумська обл.
— Право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списками №1 та №2 визначається відповідно до ст.114 Закону №1058, де визначені вимоги щодо необхідного пенсійного віку, страхового стажу та страхового стажу за Списком №1 або №2.
Право на пенсію за віком на пільгових умовах визначається за Списками, що були чинними в період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.
Пільговий стаж після 21.08.92 підтверджується результатами атестації робочих місць.
Порядок застосування Списків затверджено наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383.
Відповідно до п.7 зазначеного наказу в разі неритмічної роботи підприємства чи організації підрахунок пільгового стажу здійснюється в такому порядку: загальна кількість днів, протягом яких працівник повний робочий день був зайнятий на роботах зі шкідливими умовами праці, ділиться на 25,4 — при шестиденному робочому тижні і на 21,2 — при п’ятиденному робочому тижні.
Відповідно до п.20 постанови Кабміну від 12.08.93 №637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Таким чином, період, який підлягає зарахуванню до пільгового стажу роботи, зазначає підприємство шляхом надання оформленої належним чином уточнюючої довідки відповідно до Списків, затверджуваних Кабміном на підставі первинних документів за час роботи особи на відповідному підприємстві.
На прямій лінії чергувала Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.