На запитання читачів відповідає начальник Головного управління з питань комунікацій із громадянами щодо пенсійного забезпечення Директорату розвитку соціального страхування та пенсійного забезпечення Міністерства соціальної політики України Марія Плаксій.
– Доброго дня, вам телефонує Надія Іванівна з Полтавської області. Мене цікавить, у якому віці та за наявності якого стажу я матиму право піти на пенсію, якщо народилася 28.09.1961 року і маю 27 років стажу. Чула про можливість «докупити» стаж або якось оформити пенсію померлого чоловіка. Розкажіть про це докладніше.
– Право на пенсію ви отримаєте у 2021 році по досягненні 60-річного віку та за наявності 28 років страхового стажу. У разі відсутності необхідного стажу держава дає право укласти договір добровільного страхування в органах ДФС (податкові органи) та «докупити» необхідний для призначення пенсії страховий стаж. Розмір внеску обраховують від мінімальної заробітної плати, і на сьогодні він становить 918 грн. (22% МЗП 4173 грн.). З урахуванням коефіцієнта, який застосовують при одноразовій сплаті (за один рік – 2) – необхідно сплатити 1836,12 грн. за 1 календарний місяць страхового стажу, тобто 22033,44 грн. за 1 рік.
У разі якщо не матимете змоги «докупити» стаж, право на пенсію отримаєте в 63 роки. Також, досягнувши необхідного пенсійного віку і звернувшись до органів Пенсійного фонду, ви зможете вибрати вид пенсії – за віком або у разі втрати годувальника – залежно від розміру, тобто який із цих видів пенсії буде вигіднішим.
Водночас інформуємо, що для набуття стажу, особливо в сільській місцевості, де бракує робочих місць, можливо оформити догляд за особою з інвалідністю 1 групи, або за особою, яка досягла похилого віку та за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, або досягла 80-річного віку. Для цього необхідно звернутися до органу соціального захисту населення, попередньо отримавши згоду зазначеної особи, для оформлення допомоги по догляду або компенсації.
– Вас турбує Надія Панасівна з Кропивницького. Мені 68 років, часто хворію і витрачаю значні кошти на лікування. Цікавить питання: чи може орган соціального захисту населення надати мені матеріальну допомогу?
– Раджу звернутися із заявою та копіями документів, що підтверджують факт витрат на лікування, до цього органу. Такі питання розглядає комісія, створена при ньому. Про ухвалене рішення вас мають повідомити письмово.
– Людмила Василівна, Полтавська область. Я маю статус дитини війни. Звернулася за призначенням субсидії, але мені відмовили, пояснивши, що буду отримувати пільгу в розмірі 25% згідно зі встановленим статусом. Але й пільгу не призначили, бо маю більшу пенсію, ніж 2400 грн. Що робити?
– Зверніться повторно до відділу призначення субсидій із заявою, додавши копію відмови у наданні пільг як дитині війни.
– Це Марія із Львівської області. Мені 58 років і 6 місяців, маю 38 років стажу. Чи вплине стаж на розмір пенсії та чи можна після оформлення пенсії продовжувати працювати?
– Звісно. За кожен рік понад 30 років ви отримаєте доплату, у вашому випадку – за 8 років понаднормового стажу. Маєте право продовжувати працювати, обмеження стосується лише одержувачів пенсій за вислугу років, які влаштовуються на роботу за посадами, що дають право на цей вид пенсії.
– Доброго дня, до вас звертається Олександр Олександрович із Рівного. Таке до вас запитання. Я фізична особа – підприємець, цього року маю йти на пенсію. У 1983–1987 роках працював на Камчатці, тож хотів би, аби при нарахуванні пенсії заробітна плата за цей період роботи була врахована. Пенсійний фонд порекомендував звернутися із запитом до архіву, що я й зробив, а крім того, маю довідку про зарплату за цей період роботи. Чи достатньо таких підтвердних документів?
– Заробітну плату за вказаний період маєте право взяти при призначенні пенсії, але інформація про дохід за період до липня 2000 року повинна обов’язково бути підтверджена первинними документами. Стосовно довідки є чітко встановлені форми, і на слух оцінити її, на жаль, неможливо, це можуть зробити лише співробітники Пенсійного фонду. Одна з основних умов – довідка має містити інформацію про розмір зарплати та сплату страхових внесків з зарплати.
Як варіант – звертайтеся до спеціалістів Пенсійного фонду за вашим місцем проживання, щоб і вони зі свого боку направили запити до архівних установ.
– Мені 65 років, стаж – 43 роки. Отримую пенсію 2500 грн. Пенсію в січні 2019-го мені не перерахували. Чому?
– Для осіб віком понад 65 років за наявності у чоловіків 35, а у жінок 30 років страхового стажу розмір мінімальної пенсії з січня 2019 року становить 1669 грн. Тому перерахунок стосувався лише тих, чий розмір пенсії не досяг цього показника (1669 грн.). Для вашої пенсії має бути застосована індексація у березні.
– Здрастуйте, це Іван Петрович із Полтавської області. Маю 50 років стажу, на пенсію вийшов у 2000 році. При її перерахунку у грудні 2018 року отримав лише 9 гривень доплати. Пенсія 2300 грн. З чим це пов’язано?
– У грудні 2018 року було затверджено новий розмір прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб у розмірі 1497 грн. Оскільки при виході на пенсію ви мали понаднормовий стаж 25 років і основний розмір вашої пенсії вище за 1497 грн., то відповідно при зміні прожиткового мінімуму саме за цей показник, тобто за понаднормовий стаж, вам обраховано. Основне підвищення очікуйте в березні цього року, коли відбудеться осучаснення пенсій на новий коефіцієнт осучаснення заробітної плати.
– З Умані вас турбують, Василь Васильович. Маю 35 років стажу. Працював лікарем. При виході на пенсію подав заяву, щоб отримати вихідну допомогу в розмірі 10 посадових окладів. Але дістав відмову, бо раніше мені було призначено пенсію з інвалідності. Чи законно це?
– Згідно з пунктом 7-1 Прикінцевих положень Закону України №1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого ст.26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів е-ж ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків – 35 років, для жінок – 30) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Оскільки вам було призначено пенсію з інвалідності, право на дану виплату, на жаль, втрачено.
– Дмитро Арсенович вас турбує. Моїй дружині 24 січня виповнилося 58 років і 6 місяців. Чи має вона право піти на пенсію?
– Відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» вона зможе вийти на пенсію за віком по досягненні 59 років (ст.26 Закону).
– Із Черкаської області до вас телефоную, Ольга Пилипівна Гуртова. Я народилася 1 серпня 1949 року. У 1996-му мені призначено пенсію з інвалідності, але її розмір маленький, хоч маю трудовий стаж 34 роки. Загалом працювала до 2000 року. Хотіла перейти на пенсію за віком, але в Пенсійному фонді пояснили, що розмір пенсії залишиться незмінним. Поясніть, будь ласка, чому?
– У 47 років ви пішли на пенсію з інвалідності, а до пенсійного віку лишалося 8 років, які вам зарахували «авансом». Оскільки ви продовжували працювати до 2000 року, то частину – 4 роки – «відпрацювали», але при переході на пенсію за віком 4 роки, зараховані «авансом», від стажу віднімуть. Для отримання детальної відповіді та розрахунку за видами пенсії (за віком та з інвалідності) раджу звернутися з письмовою заявою до об’єднаного управління Пенсійного фонду м. Черкаси.
– Я Лілія з Вінниччини. Моїй мамі 56 років, має 32 роки загального стажу, народила шестеро дітей, але двоє з них померли у віці 5 років і 6 місяців. В якому віці вона може піти на пенсію?
– Право на пенсію по досягненні віку 50 років мають жінки, які народили 5 і більше дітей і виховали їх до 6-річного віку. Тому, на жаль, оскільки не дотримано умови «виховати дітей до 6-річного віку», право на пенсію ваша мама матиме тільки на загальних підставах.
– Юрій Юрійович із Закарпаття. Оформив пенсію за віком з 26 листопада 2016 року. Її розмір – 2285 грн. Продовжую працювати. 8 листопада 2018 року звернувся за перерахунком пенсії, але мені відмовили. Пояснили, що оскільки отримую мінімальну заробітну плату, на перерахунок не маю права. Чи справді це так?
– У вашому випадку право на подачу заяви для перерахунку пенсії виникає після 26 листопада 2018 року, через два роки після призначення, а сам перерахунок мав відбутися з 1 грудня 2018 року.
Питання з електронної пошти: «У 2010 році після смерті чоловіка мама перейшла на його пенсію і досі продовжує її отримувати (пенсія у зв’язку з втратою годувальника). Чи підлягає вона перерахунку?»
– Так, перерахунку підлягають усі види пенсій, в тому числі й пенсії у зв’язку з втратою годувальника.
На прямій телефонній лінії чергувала
Яна РОМАСЕНКО, юрисконсульт.